Czy można zawrzeć umowę o dzieło ze wspólnikiem spółki z o.o.?
Jak najbardziej.
Z czym to się wiąże, opisuję poniżej.
I. Umowa o dzieło ZUS
Na temat samej umowy o dzieło nie będę się rozpisywać.
Trzeba, jednak, mieć na uwadze, że umowa o dzieło powinna zostać zawarta z poszanowaniem warunków przewidzianych w Kodeksie cywilnym. To, że umowa zawierana będzie między spółką a jej wspólnikiem nie oznacza, że umowa może być „byle jaka” ????
Pamiętaj, że umowę o dzieło możesz zawrzeć, przykładowo, w celu powierzenia wspólnikowi przygotowania projektu architektonicznego, specjalistycznej opinii, napisania e-booka.
Na blogu znajdziesz wiele wpisów poświęconych temu tematowi:
– https://e-prawopracy.pl/umowa-o-dzielo-jak-ja-obronic-przed-zus/
– https://e-prawopracy.pl/zus-artysta-wykonawca-a-umowa-o-dzielo/
– https://e-prawopracy.pl/umowa-o-dzielo-kiedy-mozna-ja-bezpiecznie-stosowac/
– https://e-prawopracy.pl/umowa-o-dzielo-jakich-czynnosci-moze-dotyczyc/
II. Korzyści z zawarcia umowy o dzieło – brak tytułu do ubezpieczeń
Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego.
Nie jest wymieniona jako taka w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W związku z tym umowa o dzieło nie rodzi dodatkowych kosztów po stronie spółki jako płatnika składek.
III. Pełnomocnik do zawarcia umowy o dzieło
Zawierając umowę ze spółką z o.o. musisz mieć na uwadze art. 210 k.s.h.
Zgodnie z tym przepisem w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.
Jeśli jesteś jednocześnie wspólnikiem spółki z o.o. i członkiem zarządu, i planujesz zawrzeć umowę o dzieło z tą spółką, wówczas umowę w imieniu spółki powinien podpisać pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników bądź rada nadzorcza. Spółka nie jest wówczas reprezentowana przez członków zarządu zgodnie z przyjętymi zasadami reprezentacji. Zawarcie umowy z naruszeniem art. 210 k.s.h. skutkuje nieważnością tej umowy.
Podobny wymóg i konsekwencje mamy przy podpisywaniu umów o pracę z członkiem zarządu (więcej przeczytasz na ten temat tutaj).
Jeśli jesteś tylko wspólnikiem spółki i zawierasz ze spółką umowę wówczas art. 210 k.s.h. nie ma zastosowania, a spółka może być reprezentowana przez zarząd.
IV. Ryzyko kontroli umowy o dzieło ZUS
W przypadku gdyby ZUS kontrolował spółkę z o.o. i weryfikował zawarte umowy o dzieło, skutkiem takiej kontroli może być przekwalifikowanie umowy o dzieło na umowę o świadczenie usług (umowę zlecenie).
Jeśli umowa o dzieło zawarta została, żeby sformalizować świadczenie usług, bądź jest zawierana na następujące po sobie okresy, jest wysokie prawdopodobieństwo uznania umowy o dzieło za umowę zlecenia.
O kontroli ZUS w tym przedmiocie pisałam w tym wpisie:
Umowa o dzieło – jak ją obronić przed ZUS? | Odwołanie od decyzji ZUS
Mimo że wpis opublikowałam dość dawno, nadal jest aktualny.
Skutkiem takiego przekwalifikowania jest to, że umowa zlecenia stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych. To, z kolei, będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za okres wykonywania takiej umowy.
V. Podsumowanie
Umowa o dzieło może być bezpieczną umową, jeśli chodzi o współpracę między spółką z o.o. a jej wspólnikiem, o ile wiesz, kiedy możesz ją zastosować.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”samonaśladownictw” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji, napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Photo by Dillon Wanner on Unsplash
Napisz komentarz