Pani Iza w komentarzu do wpisu na blogu zadała pytanie (pisownia oryginalna):
Witam.
prowadzę działalność gospodarczą od 2 lat, własnie 3 maja urodziłam córkę i będę pobierała zasiłek macierzyński. Czy muszę wyrejestrować się z ZUS z ubezpieczeń społecznych z dniem 4 maja 2015 i z tą samą datą zarejestrować się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego ??? Tak powiedziały i panie w ZUS, a znajomi mówią coś innego. Proszę o radę
Radą będzie właśnie ten wpis. To częste zagadnienie, o które pytacie mnie w mailach. Ważny temat więc postanowiłam upublicznić odpowiedź.
Od dnia uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego ubezpieczona podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Od dnia przejścia na zasiłek macierzyńskie ma bowiem zastosowanie art. 9 ust 1c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 (1) osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych) pkt 2, 4, 5, 8 i 10, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów.
Powinna Ubezpieczona dokonać więc wyrejestrowania z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
Składając następujące dokumenty zgłoszeniowe:
ZUS ZWUA od dnia porodu – wyrejestrowanie z ubezpieczeń
ZUS ZZA od dnia porodu – zgłoszenie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego
Najlepiej jednak zrobić to nie samodzielnie, tylko w oddziale ZUS z Konsultantem aby nie dokonać błędnych wyrejestrowań. O tym obowiązku powinni być Państwo też poinformowani przez ZUS.
Mówiąc w skrócie, po przyznaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego (nie w trakcie postępowania wyjaśniającego, ani w trakcie oczekiwania na przelew zasiłku), tytułem do ubezpieczenia społecznego i emerytalnego jest właśnie ten zasiłek.
ZUS będzie za Ubezpieczoną odprowadzał składki emerytalno – rentowe od kwoty zasiłku.
Tym samym, mając właśnie ten tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, nie można mieć drugiego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego – rentowego.
Ważne też żeby terminowo po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego ponownie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, tak żeby nie stracić ciągłości ubezpieczenia chorobowego, a tym samym mieć prawo do zasiłku chorobowego.
Termin zakończenia pobierania zasiłku macierzyńskiego łatwo wyliczyć. Ja więc dokonałabym tego też od razu. Żeby potem nie umknęło 😉
Warto też pamiętać, że w okresie korzystania z zasiłku macierzyńskiego, można też działalność prowadzić.
Prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie zasiłku macierzyńskiego
Jeśli zaś umknęła Tobie lub Twojej Księgowej ta data i ZUS po ponownym zgłoszeniu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ZUS obniżył Ci podstawę zasiłku, zapoznaj się z artykułem, który może uratować Ci prawo do zasiłku i do jego wyższej podstawy.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”shadow-down-left” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji, pomocy prawnej napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Napisz komentarz