W ramach „pakietu pomocowego” przewidziano tzw. dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w razie przestoju lub skrócenia czas pracy.
Dziś opiszę warunki jego uzyskania oraz drogę jaką należy przejść aby je otrzymać.
I. Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w razie przestoju lub skrócenia czas pracy.
Przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych, może ubiegać się o wypłatę środków z FGŚP celem dofinansowania wypłaty wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub skróconym wymiarem czasu pracy.
II. Jaki przedsiębiorca może skorzystać z dofinansowania wynagrodzeń?
Przedsiębiorca / Pracodawca może skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń jeśli:
⇒ nie posiada zaległości w opłacaniu podatków i składek na FUS, FUZ, FPiFGŚP, FS do końca trzeciego kwartału 2019 r. oraz
⇒ nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia jego upadłości.
III. Kiedy dofinansowanie wynagrodzeń pracowników przysługuje?
Dofinansowanie jest dla pracodawców objętych przestojem ekonomicznym lub skróconym wymiarem czasu pracy, u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych.
Czyli musi być spełniony warunek spadku obrotów i musi być on związany z przestojem ekonomicznym lub skróconym wymiarem czasu pracy.
1. Czym jest przestój i obniżenie wymiary czasu pracy?
Objaśnienia tego, czym jest przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy należy szukać w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy:
– przestojem ekonomicznym jest okres niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy,
– obniżony wymiar czasu pracy to obniżony przez pracodawcę wymiar czasu pracy pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika do połowy wymiaru czasu pracy.
Chodzi o przestój czy obniżenie wymiaru czasu pracy spowodowane sytuacją gospodarczą wywołaną COVID-19.
Z omawianego przepisu wynika, że chodzi o obniżenie wymiaru czasu pracy o maksymalnie 20%, ale nie więcej niż do wysokości połowy etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie pracownika po zmianach nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę proporcjonalne do wymiaru czasu pracy.
2. Jak rozumieć warunek spadku obrotów?
Do dofinansowania uprawniony jest pracodawca u którego wystąpił spadek obrotów nie mniejszy niż:
⇒ 15% w ciągu dowolnie wybranych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w stosunku do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w 2019 r. lub
⇒ 25% jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w stosunku do obrotów z miesiąca poprzedniego
IV. Komu i w jakiej wysokości Państwo dofinansuje wynagrodzenia?
Dofinansowanie przysługuje do wynagrodzeń nie tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale także umowy o pracę nakładczą, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, umowy, na podstawie której praca jest wykonywana na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, jeżeli z tego tytułu wykonawca podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalno-rentowych.
Pracownikowi (zleceniobiorcy etc.) objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
4.1. Wysokość dofinansowania w przypadku samego przestoju bez obniżenia czasu pracy
Dzięki środkom z FGŚP pracodawca otrzyma dofinansowanie do wynagrodzenia w okresie przestoju obejmujące połowę minimalnego wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy od przyznanego dofinansowania, czyli 1.533,09 zł, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
4.2.Wysokość dofinansowania w przypadku obniżenia wymiary czasu pracy.
Przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie Wysokość dofinansowania w przypadku samego przestoju bez obniżenia wynagrodzenia (zleceniobiorcy etc.) na zasadach opisanych niżej.
Wówczas, dofinansowanie z FGŚP wynosi do wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS oraz składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy od przyznanego dofinansowania, czyli 2.452,27 zł.
Dofinansowanie nie będzie przysługiwać do wynagrodzeń osób, których wynagrodzenie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o dofinansowanie przekroczyło 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto z poprzedniego kwartału (tj. 15.681,00 zł).
Jako że mamy już kwiecień, czyli II kwartał, ale nie znamy kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału tylko z IV kwartału 2019 r., na tę chwilę, należy posługiwać się liczbami dotyczącymi IV kwartału 2019 r. (tak jest we wpisie i takich danych używa, jak na razie, ZUS).
V. Jak ustalić warunki wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy?
Warunki wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy ustala się w porozumieniu zawieranym przy udziale organizacji związkowych lub przedstawicieli pracowników.
Więcej na jego temat przeczytasz w artykule:
Tarcza antykryzysowa – prawo pracy (Zmiany w zakresie warunków umów o pracę, elastyczny czas pracy)
Podjęte porozumienie pracodawca musi przekazać właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.
Dofinansowanie przysługuje przez okres 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wypłatę świadczeń. Rada Ministrów może przedłużyć ww. okres w razie zaistnienia takiej potrzeby.
VI. Instrukcja – Jak skorzystać z dofinansowania?
Aby pracodawca mógł otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników i innych zatrudnianych osób:
- pracodawca musi zawrzeć porozumienie z organizacjami związkowymi bądź przedstawicielstwem pracowników w przedmiocie warunków i trybu wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy (kopię porozumienia składa się wraz z wnioskiem),
- porozumienie należy zgłosić do właściwego okręgowego inspektora pracy,
- pracodawca musi ustalić, że wystąpił u niego spadek obrotów gospodarczych według wskazówek zawartych w ustawie,
- pracodawca musi ustalić, że nie zalega z regulowaniem obowiązków podatkowych i zusowskich do końca trzeciego kwartału 2019 r.,
- pracodawca składa wniosek do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę tego przedsiębiorcy (w rzeczywistości, obsługą wniosków zajmują się wojewódzkie urzędy pracy).
Przejrzystą skróconą instrukcje opublikowało również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wklejam poniżej:
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Jak podaje tez Ministerstwo wnioski o dofinansowanie można składać online
VII. Dofinansowanie – umowa końcowa ale kluczowa
Chciałabym dodać, że art. 7 – 16 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy stosuje się odpowiednio do wypłaty dopłaty.
Z tego względu chciałabym zwrócić uwagę na to przedsiębiorca, który otrzymał dopłatę do wynagrodzeń konkretnych pracowników, nie może wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika:
1) w okresie, na jaki przysługuje dopłata do wynagrodzenia pracownika objętego przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy oraz
2) w okresie przypadającym bezpośrednio po okresie, na jakie została udzielona dopłata, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 3 miesięcy.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”samonaśladownictw” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Przeczytaj też mój ostatni artykuł na temat tarczy antykryzysowej, w której w sposób bardzo klarowany rozpisuje przykładowo zwolnienia ze składek ZUS czy świadczenia postojowe:
Tarcza antykryzysowa – Zwolnienie ze składek ZUS, wynagrodzenie postojowe, zasiłek opiekuńczy
Napisz komentarz