Dziś temat bardzo ważny, jednakże doskonale wiem, że osobom nie mającym problemów z prawem do zasiłku chorobowego czy zasiłku macierzyńskiego niewiele będzie mówił. Wpis bardzo techniczny, może nie nadający się na bloga bo zdradzający wielką tajemnice ZUS 🙂
Jeśli jednak jesteś przedsiębiorcą, dobrowolnie podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu ważne, żebyś się z nim zapoznała.
Ubezpieczenie chorobowe jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą (również dla zleceniobiorców m.in) dobrowolne. Od zgłoszenia się do niego zależy w przyszłości prawo do korzystania z zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, czy zasiłku macierzyńskiego. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zgłoszenie się do tego ubezpieczenia.
Niestety w swojej praktyce spotkałam się już wielokrotnie z tym, że nawet doświadczone Księgowe miały problem ze znajomością poniższego przepisu i prawidłowego jego stosowania. Skutków niewłaściwego zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie da się już niejednokrotnie odwrócić.
I. Od kiedy podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu?
Inaczej mówiąc – jaki jest termin zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Zgodnie z
Art. 14. Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
1. Objęcie dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony, z zastrzeżeniem ust. 1a.
1a. Objęcie dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku tylko wówczas, gdy zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w terminie określonym w art. 36 ust. 4
(dotyczy zgłoszenie się do ubezpieczeń po raz pierwszy w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej lub jej odwieszenia).
Wynika z powyższego, że osoba, która ma prawo przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń (emerytalnego i rentowych lub chorobowego), może zgłosić się do tych ubezpieczeń w dowolnie wybranym terminie.
Objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami następuje jednak nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku. Nie można zostać objętym tymi ubezpieczeniami wstecz.
Wyjątek jest tylko w jednym wypadku:
Jeśli zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zostanie złożone razem ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w terminie ustawowym, czyli 7 dni od dnia powstania tytułu do tych ubezpieczeń, objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia, w którym powstał obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych(tj. w terminie wcześniejszym niż dzień złożenia wniosku).
Czyli wstecz można się zgłosić tylko w przypadku zgłoszenia się do ubezpieczeń przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej lub jej odwieszaniu, w momencie powstania tytułu do ubezpieczeń obowiązkowych.
II. Dlaczego termin zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jest tak istotny?
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania, tj.:
■ po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.
Czyli aby nabyć prawo do zasiłku, należy zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego oraz opłacić składkę chorobową od zadeklarowanej podstawy, w terminie, za minimum 90 dni.
Jeśli więc będziesz źle liczył datę podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, możesz nie nabyć prawa do zasiłku chorobowego w przewidywanym przez siebie terminie. Konsekwencje tej pomyłki mogą być nawet większe – wypadnięcie z ubezpieczenia chorobowego.
Nabycie prawa do zasiłku macierzyńskiego zaś nie jest zatem obwarowane przesłanką okresu oczekiwania, jak ma to miejsce w przypadku zasiłku chorobowego.
Przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia, pełen miesiąc kalendarzowy potrzebny jest do uzyskania go w wyższej wysokości niż najniższa podstawa wymiaru składek społecznych.
Jeśli więc będziesz źle liczył datę podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, Twój zasiłek macierzyński zostanie naliczony od najniższej podstawy mimo, iż opłaciłaś/eś wyższe, czasem najwyższe składki za pełen miesiąc kalendarzowy.
Zgodnie z:
Art. 49. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia
Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku stanowi:
1) najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4 – dla ubezpieczonych, dla których określono najniższą podstawę wymiaru składek;
(…)
Podsumowując – pisząc kolokwialnie, na swoim przykładzie.
Jeśli, ja – przedsiębiorca, powzięłabym chęć zgłoszenia się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego to nie mogę w dniu dzisiejszym zgłosić się dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z datą wsteczną, np od 10 grudnia. Mogę tylko z datą bieżąca lub przyszłą to uczynić. Nawet jeśli wpiszę w druk zgłoszeniowy ZUS ZUA datę 10 grudnia 2014, a dziś wyślę zgłoszenie, to od dzisiaj będę podlegać ubezpieczeniu chorobowemu.
Poszukujesz wsparcia w tematach zusowskich, śmiał możesz napisać do nas.
Napisz komentarz