Dzisiaj zamieszczam krótki wpis na temat tego, czy świadczenie „aktywni rodzice w pracy” przysługuje, jeśli jedno z rodziców zawiesiło wykonywanie działalności gospodarczej.
Okazuje się, że sprawdzenie, które ze świadczeń w ramach programu „Aktywny rodzic” będzie przysługiwać, nastręcza nie lada wątpliwości.
Z wpisu dowiesz się:
- Jak definiowana jest „aktywność zawodowa”?
- Czy zawieszając działalność gospodarczą można ubiegać się o babciowe?
I. Aktywny rodzic w pracy – Jak definiowana jest „aktywność zawodowa”?
W ustawie o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic” mowa o tym, że babciowe przysługuje:
– na dziecko nieobjęte opieką w żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu albo przez dziennego opiekuna dziecko, jeśli
– oboje rodzice bądź, najszerzej opisując, osoby wychowujące dziecko są aktywne zawodowo.
Aktywność zawodową definiuje się poprzez podleganie ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Ustawodawca wskazuje, że przez aktywność zawodową rozumie się m.in. podleganie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1-8, 10 i 23 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Aktywny zawodowo jest, więc, przykładowo, przedsiębiorca, który z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej podlega ubezpieczeniom społecznym (ubezpieczenia emerytalno-rentowe są obowiązkowe dla przedsiębiorców).
Ponadto, ustawodawca przewidział możliwość ubiegania się o babciowe dla tych osób aktywnych zawodowo, którzy osiągają określoną wysokość podstawy wymiaru składek.
Z przepisów wynika, że przedsiębiorca powinien opłacać składki od podstawy wymiaru składek wynoszącej co najmniej 50 % minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym okresie, na który jest ustalane prawo do świadczenia aktywni rodzice w pracy. Taką wysokość podstawy wymiaru składek osiągną z pewnością przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych.
Podstawa wymiaru składek w wysokości co najmniej 30 % minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym okresie, na który jest ustalane prawo do świadczenia aktywni rodzice w pracy zastrzeżona jest dla przedsiębiorców rozliczających się na preferencyjnych zasadach.
Przedsiębiorca powinien prowadzić działalność i opłacać składki, żeby ubiegać się o babciowe.
II. Czy zawieszając działalność gospodarczą można ubiegać się o babciowe?
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Oznacza to, że w tym czasie nie opłaca składek na ubezpieczenia, a jego podstawa wymiaru składek wynosi 0,00 zł.
Przedsiębiorca w okresie zawieszenia nie jest aktywny zawodowo w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”.
Żeby nabyć prawo do babciowego obie osoby wychowujące dziecko muszą być aktywne zawodowo. Jeśli jedna z tych osób nie jest aktywna zawodowo – babciowe nie zostanie przyznane.
Należy wówczas rozważyć świadczenie „aktywnie w domu”, o którym przeczytasz tutaj.
Więcej o „aktywni rodzice w pracy” przeczytasz w tym wpisie:
ZUS | Aktywny rodzic w pracy – komu przysługuje tzw. babciowe?
Napisz komentarz