Od kilku lat można na polskim rynku pracy zauważyć rosnące zainteresowanie polskich pracodawców pracownikami-obcokrajowcami, a także popularność Polski jako zarobkowej destynacji wielu cudzoziemców, zwłaszcza zza wschodniej granicy.
Poza zezwoleniem typu C, czyli delegacją pracownika zagranicznego pracodawcy do jego oddziału, zakładu lub podmiotu powiązanego w Polsce, pracodawcy chętnie sięgają po pracowników tymczasowych.
O tym, co warto wiedzieć, jeśli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców przez agencje pracy, dowiesz się w dalszej części artykułu.
I. Czym jest agencja zatrudnienia?
Podstawowym aktem prawnym regulującym działalność agencji zatrudnienia jest ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W art. 18 tej ustawy można znaleźć definicje poszczególnych rodzajów agencji zatrudnienia, tj.:
- agencji pośrednictwa pracy,
- agencji doradztwa personalnego,
- agencji poradnictwa zawodowego,
- agencji pracy tymczasowej.
Wszystkie wymienione powyżej agencje opierają się o świadczenie usług, które stanowią regulowaną działalność gospodarczą. Oznacza to, że aby prowadzić agencję zatrudnienia, należy spełnić określone warunki oraz uzyskać wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, działalność agencji pracy tymczasowej polega na zatrudnianiu pracowników tymczasowych i kierowaniu tych pracowników oraz osób niebędących pracownikami do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy-użytkownika na zasadach określonych w przepisach o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
II. Kim jest pracodawca-użytkownik?
Działalność agencji pracy tymczasowej opiera się na kierowaniu pracowników do pracy na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy-użytkownika. Definicję tego podmiotu zawiera inna, istotna z punktu widzenia agencji pracy tymczasowej i zatrudniania takich pracowników, ustawa, tj. ustawa z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Zgodnie z art. 2 pkt 1 tej ustawy, pracodawcą-użytkownikiem nazywamy pracodawcę lub podmiot niebędący pracodawcą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, wyznaczający pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej zadania i kontrolujący ich wykonanie.
III. Kim jest pracownik tymczasowy?
Ta sama ustawa definiuje również pojęcie pracownika tymczasowego, którym jest pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy-użytkownika.
IV. Co o zatrudnianiu pracowników tymczasowych mówi ustawa?
Zdefiniowawszy kluczowe pojęcia dotyczące pracy tymczasowej, warto wyjaśnić, czym w ogóle jest praca tymczasowa i jakim ograniczeniom podlega.
Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych definiuje pracę tymczasową w następujący sposób:
praca tymczasowa – wykonywanie na rzecz danego pracodawcy-użytkownika, przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań:
a) o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub
b) których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub
c) których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.
Co ważne, w kwestiach, o których ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych milczy, należy stosować przepisy prawa pracy dotyczące pracodawcy i pracownika (np. kodeksu pracy), z wyłączeniem przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Zatrudniając pracownika tymczasowego, należy pamiętać o tym, że można zatrudnić go na podstawie umowy o pracę na czas określony. Ustawa pozwala również kierować osoby niebędące pracownikami takiej agencji do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego (umowy zlecenia).
Istnieje również katalog zakazów dotyczących zatrudniania pracowników tymczasowych, jak choćby zakaz powierzania pracy szczególnie niebezpiecznej czy na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony pracownik pracodawcy-użytkownika, w okresie uczestniczenia tego pracownika w strajku.
Co ważne, pracownik tymczasowy może być zatrudniony jedynie na okres 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy.
Okresy pracy wykonywanej przez pracownika tymczasowego na rzecz tego samego pracodawcy-użytkownika, ale na różnych podstawach prawnych (umowa o pracę i umowa prawa cywilnego) sumują się i nie mogą przekroczyć 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy.
Należy pamiętać, że ten okres obowiązuje, tak samo, i pracodawcę-użytkownika, gdyby ten sam pracownik tymczasowy był kierowany przez różne agencje zatrudnienia do tego samego pracodawcy-użytkownika, i agencję pracy tymczasowej, która kieruje tego pracownika tymczasowego do pracy u tego samego pracodawcy-użytkownika.
Skierowanie pracownika do pracy tymczasowej wymaga zawarcia między agencją a pracodawcą-użytkownikiem uzgodnień zawierających m.in.:
- rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu,
- wymagania kwalifikacyjne konieczne do wykonywania tej pracy,
- przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej,
- wymiar czasu pracy,
- miejsce wykonywania pracy tymczasowej.
Dodatkowo, na pracodawcy-użytkowniku spoczywa obowiązek pisemnego poinformowania agencji pracy tymczasowej o wynagrodzeniu za pracę, której wykonywanie ma być powierzone pracownikowi tymczasowemu, oraz o wewnętrznych regulacjach dotyczących wynagradzania i warunków wykonywania pracy tymczasowej w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy.
V. Pracownik tymczasowy-cudzoziemiec – o czym należy pamiętać?
Jeśli agencja pracy tymczasowej chce kierować do pracodawców-użytkowników pracowników będących cudzoziemcami, musi pamiętać o zadbaniu o kwestie związane z legalizacją pobytu i pracy takich osób. To na agencji, jako faktycznym podmiocie zatrudniającym danego pracownika (umowę zawiera agencja z pracownikiem, pracodawca-użytkownik jest w treści tej umowy wskazywany), ciążą obowiązki związane z legalnym zatrudnieniem.
Istnieje kilka sposobów podjęcia zatrudnienia przez pracownika-cudzoziemca, m.in.:
⇒ na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, co umożliwia zatrudnienie na okres 24 miesiący bez okresu rozliczeniowego (do 28 stycznia 2022 r. włącznie cudzoziemiec mógł pracować na oświadczeniu przez maksymalnie 6 miesięcy w okresie 12 następujących po sobie miesięcy) w przypadku cudzoziemców z Gruzji, Armenii, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Gruzji,
⇒ na podstawie zezwolenia na pracę typu A,
⇒ bez konieczności uzyskania zezwolenia, co dotyczy w szczególności osób ze statusem uchodźcy nadanym przez RP czy absolwenta studiów wyższych w Polsce.
Agencja musi zadbać o przedłożenie cudzoziemcowi kierowanemu do pracy tymczasowej umowy w języku dla niego zrozumiałym przed jej podpisaniem, aby mógł się z nią zapoznać.
Na agencji ciąży również obowiązek pisemnego poinformowania cudzoziemca, w języku dla niego zrozumiałym, o zasadach dotyczących wjazdu, pobytu i pracy cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Do obowiązków agencji należy także dopilnowanie, aby cudzoziemiec mógł w ogóle zostać legalnie zatrudniony – warunki podjęcia pracy przez cudzoziemca reguluje szczegółowo art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Jakie zalety dla pracownika tymczasowego mają usługi agencji pracy tymczasowej?
Kiedy pracodawca korzysta z pracowników tymczasowych, może liczyć na wiele udogodnień i korzyści, jakie niesie za sobą współpraca z agencją pracy zatrudnienia.
Do najważniejszych z nich należą:
⇒ zachowanie ciągłości zatrudnienia – zawierając umowę z agencją, pracodawca-użytkownik może liczyć na to, że stawiając wymóg skierowania do niego wymaganej liczby pracowników, otrzyma w wyznaczonym terminie odpowiednio liczebny zespół, a agencja dopilnuje, aby w sytuacji zwiększenia zapotrzebowania czy rezygnacji z pracy danego pracownika, skierować do pracodawcy-użytkownika w umówionym terminie kolejne osoby,
⇒ elastyczność – to pracodawca-użytkownik ustala, ilu pracowników tymczasowych w danym momencie potrzebuje, a odpowiednio skonstruowana umowa pozwoli mu w każdym czasie zrezygnować z części z nich lub przeciwnie, zgłosić zapotrzebowanie na większą liczbę kandydatów,
⇒ pozostawienie formalności po stronie agencji – to po stronie agencji pozostaje rekrutacja i dopełnienie wszelkich formalności w związku z zatrudnieniem pracowników tymczasowych, w szczególności tych z zagranicy.
Choć kierowanie do pracy tymczasowej cudzoziemców jest atrakcyjne i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród agencji i pracodawców, należy pamiętać, że wiąże się to z koniecznością dopełnienia szeregu obowiązków, w szczególności informacyjnych, w stosunku do samego cudzoziemca, jak i tych związanych z legalnością jego pobytu i pracy.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”samonaśladownictw” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli potrzebujesz porady prawnej, indywidualnej konsultacji, interesuje Cię doradztwo w zakresie zatrudniania cudzoziemców to napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Photo by Christopher Burns on Unsplash
Napisz komentarz