ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie na szeroką skalę. Czy jednak ZUS może w ogóle kontrolować Twój stan zdrowia i kwestionować wystawione przez lekarza zwolnienie lekarskie? I czy możesz w takiej sytuacji sprzeciwić się temu?
KONTROLA PRAWIDŁOWOŚCI ORZEKANIA O CZASOWEJ NIEZDOLNOŚCI DO PRACY – tak fachowo brzmi zasygnalizowany problem.
Dziś rozbiorę go na czynniki pierwsze.
Na blogu pojawił się już artykuł dotyczący tego, jakie są zasady kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzanej przez ZUS:
Nie padła, jednak wtedy, odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy ZUS w ogóle tą kontrolę może przeprowadzić i jakie są jej skutki?
W dzisiejszym artykule, te „palące” kwestie zostaną wyjaśnione.
I. Prawo do kontroli czasowej niezdolności do pracy – czyli czy ZUS może kwestionować zwolnienia lekarskie?
Według przepisów (artykułu 59 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa), ZUS ma pełne prawo dokonać kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy (popularne zwolnienia lekarskie – ZUS ZLA).
Taka kontrola może zostać podjęta na wniosek lekarza orzecznika ZUS, a nawet na wniosek samego pracodawcy.
ZUS, w szczególności w ostatnim czasie, wzywa osoby chore na kontrolę w celu stwierdzenia, czy zasadnie przebywają na zwolnieniu lekarskim czy nie.
Co więcej, ZUS ma prawo skrócić okres przebywania na zwolnieniu oraz stwierdzić utratę ważności zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy.
Kontrole te przeprowadzają lekarze orzecznicy ZUS, którzy sprawdzają czy zwolnienie zostało wystawione zasadnie i czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego jest nadal chora.
II. Kiedy ZUS ma prawo skrócić zwolnienie lekarskie?
ZUS ma prawo skrócić zwolnienie lekarskie (l4) oraz stwierdzić utratę ważności owego zaświadczenia w dwóch przypadkach:
- Jeżeli ubezpieczony nie stawi się na badanie lub nie dostarczy wyników badań w wyznaczonym terminie, czym uniemożliwi przeprowadzenie kontroli, wydane zaświadczenie lekarskie traci ważność;
- Zaświadczenie straci również ważność również, gdy po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania, lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, iż niezdolność do pracy ustała przed datą określoną w zaświadczeniu lekarskim.
Zaświadczenie lekarskie traci ważność:
⇒ w przypadku opisanym w pkt 1 – od dnia określonego w wezwaniu ZUS jako termin badania czy dostarczenia dokumentacji medycznej,
⇒ w przypadku opisanym w pkt 2 – od daty wcześniejszej niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim (najczęściej od dnia badania).
W takiej sytuacji lekarz orzecznik ZUS wystawia zaświadczenie ZUS ZLA/K, które na równi traktowane jest z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Ubezpieczony otrzymuje je w dniu badania i jego obowiązkiem jest doręczenie go pracodawcy.
III. Skutki kontroli podważającej zasadność wystawionego zwolnienia lekarskiego?
Co jeśli nie zgadzasz się z taką decyzją ZUS-u?
Ubezpieczonemu nie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ani zgłoszenie zarzutu wadliwości orzeczenia.
Takie zaświadczenie trzeba, niestety, zaakceptować.
Skutkiem wydania zaświadczenia ZUS ZLA/K będzie zapewne wydanie decyzji o braku prawa do zasiłku chorobowego, od której można wnieść odwołanie.
O tym, jak napisać odwołanie, możecie przeczytać na blogu.
Jednakże rozpatrzenie takiego odwołania przez ZUS i Sąd jest długie.
Jeśli zaś nie zgadzasz się z takim orzeczeniem, czujesz się chory pewnym rozwiązaniem, aby dalej przebywać na zwolnieniu lekarskim, jest uzyskanie nowego zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy na okres po dacie badania.
Trzeba też pamiętać, że ze zwolnień lekarskich trzeba prawidłowo korzystać. O tym kiedy można utracić prawo do zasiłku, przeczytasz też w artykule:
Podsumowanie – Kwestionowanie zwolnienia lekarskiego przez ZUS:
Z wpisu wynika, że samemu zaświadczenia ZUS ZLA/K sprzeciwić się nie można.
Niemniej, sytuacja nie jest bez wyjścia, ponieważ można przejść na kolejne zwolnienie lekarskie (oczywiście jeśli Twój stan zdrowia do uzasadnia) bądź odwołać się od decyzji ZUS po tym, jak już ZUS taką decyzję wyda i doręczy.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”samonaśladownictw” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji, poszukujesz specjalisty od spraw z ZUS, napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Obraz anncapictures z Pixabay
Napisz komentarz