Jeśli łączy Cię z pracodawcą długoletnia umowa na czas określony rozważ czy nie warto złożyć pozwu o ustalenia istnienia stosunku pracy zawartego na czas nieokreślony.
Dlaczego masz duże szanse w takim sporze?
Wniosek taki wynika z korzystnego orzecznictwa.
Parę tez z orzeczeń, które mogą zachęcić Cię do działania:
- nie korzysta z ochrony nieuzasadnione wypowiedzenie przez pracodawcę wieloletniej umowy o pracę na czas określony, jeżeli umowa ta została narzucona przez pracodawcę razem z klauzulą dopuszczalności jej wypowiedzenia wyłącznie po to, ażeby pracodawca dysponował nieskrępowaną możliwością rozwiązania stosunku pracy;
- w kolejnym wyroku, Sąd uznał, że „(…) Niedopuszczalne jest zawarcie wieloletniej umowy o pracę na czas określony z klauzulą wcześniejszego jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem, chyba że co innego wynika z przepisów prawa pracy albo z charakteru umowy dotyczącej wykonywania zadań oznaczonych w czasie albo, gdy z innych przyczyn nie narusza to usprawiedliwionego i zgodnego interesu obu stron stosunku pracy. Jeżeli zawarcie umowy o pracę na czas określony było niedopuszczalne, stosunek pracy podlega przepisom prawa pracy o umowie na czas nieokreślony.(…)”.
- zawarcie umowy o pracę na czas określony na wiele lat nie zależy od zupełnie swobodnej woli stron, ale podlega weryfikacji na okoliczność obejścia przepisów prawa pracy o zawieraniu i ochronie umów o pracę na czas nieokreślony, wymagających – ze względu na społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa lub zasady współżycia społecznego – udzielania takiej samej ochrony zarówno wieloletnim terminowym stosunkom pracy, jak i zawartym bezterminowo.
- zawarcie długoterminowej umowy o pracę na czas określony (dziewięć lat) z dopuszczalnością jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem może być kwalifikowane jako obejście przepisów prawa pracy, ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia lub zasad współżycia społecznego.
- jeżeli w zbliżonych okolicznościach faktycznych (zwłaszcza podobne obowiązki) jeden pracownik ma zawartą umowę na czas określony, a drugi na czas nieokreślony, to może to być uznane za dyskryminację.
To oczywiście tylko niektóre tezy z aktualnego orzecznictwa, mogące być korzystne w Twojej sytuacji.
Czemu uznanie umowy za umowę na czas nieokreślony może być korzystne?
Umowa na czas nieokreślony daję większą pewność pracy, bezpieczeństwo.
Wypowiedzenie takiej umowy musi być uzasadnione, musi być uzasadniony powód żeby Pracodawca mógł taką umowę rozwiązać.
W stanie prawnym przed 22 lutym 2016, umowy na czas nieokreślony miały też korzystniejsze, dłuższe okresy wypowiedzenia.
To może pomóc w podważeniu złożonego już wypowiedzenia.
Co również ważne, pracownik zatrudniony na podstawie umowy terminowej może dochodzić ustalenia istnienia umowy na czas nieokreślony, również w postępowaniu sądowym w związku z odwołaniem się od wypowiedzenia umowy terminowej. Może skumulować swoje roszczenia, co przekłada się na wyższe wartości materialne.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”shadow-down-left” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”medium” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/03/1457803526_Streamline-58-2.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, doradztwa napisz do mnie na adres [email protected][/otw_shortcode_info_box]
Napisz komentarz