W celu skorzystania z nowych / zmodyfikowanych uprawnień przysługujących rodzicom konieczne jest terminowe składanie wniosków o udzielanie poszczególnych urlopów.
O ile skorzystanie z urlopu macierzyńskiego nie wymaga dochowania szczególnych warunków i wystarczy samo przesłanie aktu urodzenia dziecka do pracodawcy, to do skorzystania czy to z dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy urlopu rodzicielskiego konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku oraz zachowanie terminu do jego złożenia.
Pamiętaj o terminach!
Po zmianie przepisów zmienił się termin do składania wniosków czy to o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy to o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Wnioski powinny trafić do pracodawcy najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem urlopów (a nie jak dotychczas na 7 dni przed rozpoczęciem). Oczywiście jeśli się spóźnisz, to pracodawca może taki wniosek uwzględnić i udzielić Tobie tego urlopu (nawet z dnia na dzień) ale po co ryzykować lub utrudniać organizację pracy swojemu pracodawcy.
Dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski udzielany na jeden wniosek
Możesz sobie to wszystko trochę ułatwić, składając jeden wniosek, obejmujący wszystkie płatne urlopy związane z narodzinami dziecka. Ustawodawca przyjmuje, że możesz nie później niż 14 dni po porodzie złożyć pisemny wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim całego urlopu rodzicielskiego.
Taki wzór wniosku, dla przykładu, tutaj załączam
WNIOSEK O UDZIELENIE DODATKOWEGO URLOPU MACIERZYŃSKIEGO I RODZICIELSKIEGO [Pobrano: 19 093 razy]
Jeśli Ci się przyda, śmiało możesz z niego korzystać. Jeśli z niego skorzystałaś polub proszę profil bloga na Facebooku => Dziękuje
A jeśli potrzebujesz jedynie wniosku o udzielenie samego urlopu rodzicielskiego to znajdziesz go tutaj.
Uwagi do wniosku:
- taki wniosek jest wygodny dla Ciebie bo musisz pamiętać tylko o jednym terminie;
- nie jest on dla Ciebie bezwzględnie wiążący, możesz w zależności od okoliczności, zmienić swoją decyzję, na przykład zrezygnować w całości lub części z urlopu dodatkowego lub rodzicielskiego i wrócić do pracy, a pozostałej części może (nie musi) skorzystać ojciec dziecka, wystarczy, że złożysz pisemny wniosek w sprawie rezygnacji, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy, a ojciec dziecka w tym samym terminie złoży wniosek swojemu pracodawcy – wniosek o chęci skorzystania z urlopów. Oba wniosku będą bezwzględnie wiążące dla pracodawcy.
- możesz w takim wniosku zdecydować jaka wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie Ci przysługiwała. Za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (26 tygodni) przysługuje zasiłek w wysokości 100%, za okres urlopu rodzicielskiego (również 26 tygodni) przysługuje 60% podstawy wymiaru. Możesz więc zdecydować czy chcesz aby tak było wypłacane przez pracodawcę, możesz jednak zawnioskować o wypłacanie za cały ten okres zasiłku w wysokości 80% podstawy wymiaru.
- w razie jeśli później zrezygnujesz z urlopu rodzicielskiego będzie Ci przysługiwało wyrównanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru.
Napisz komentarz