Urlop rodzicielski 2022 – kto skorzysta z korzystnych zmian?
W artykule, który znajdziesz pod linkiem pisałam o planowanych zmianach w zakresie urlopu rodzicielskiego.
Według najnowszych informacji, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, który ma następnie trafić pod obrady Sejmu. Wreszcie postępują prace nad tym projektem ustawy, ponieważ ustawa powinna zostać uchwalona i wejść w życie przed 2 sierpnia 2022 r.
Tzw. dyrektywa rodzicielska, o której pisałam w podlinkowanym wpisie, powinna być wdrożona do polskiego prawa najpóźniej 2 sierpnia 2022 r.
Aktualizacja artykułu z dnia 1.08.2022:
Jesteś ciekawa/y czy dyrektywa została wdrożona? Zapoznaj się z artykułem:
Dłuższy urlop rodzicielski – od kiedy będzie obowiązywał?
I. Urlop rodzicielski 2022 – Czy pracownicy korzystający z urlopu rodzicielskiego w dniu wejścia w życie nowelizacji kodeksu pracy skorzystają ze zmian?
Według projektu ustawy, wymiar urlopu rodzicielskiego zostanie zwiększony o 9 tygodni do 41 lub 43 tygodni w zależności od ilości dzieci urodzonych przy porodzie.
Dodatkowo, każdemu z rodziców zostanie przyznana nieprzenoszalna część urlopu rodzicielskiego w wymiarze 9 tygodni.
Oznacza to, że:
⇒ z urlopu rodzicielskiego będzie można korzystać przez 41 lub 43 tygodnie, ale
⇒ jeden z rodziców nie będzie mógł wykorzystać samodzielnie całego wymiaru urlopu rodzicielskiego, ponieważ każdemu z rodziców przysługuje indywidualne prawo do 9 tygodni tego urlopu.
Projekt ustawy przewiduje również przepisy przejściowe. Zgodnie z tymi przepisami:
⇒ pracownikowi, który w dniu wejścia w życie ustawy korzysta z urlopu rodzicielskiego albo jego części udzielonego na podstawie tzw. długiego wniosku, zwiększa się ogólny wymiar urlopu rodzicielskiego (przysługujący dla obojga rodziców), z którego może korzystać na zasadach wynikających z aktualnie obowiązującej treści kodeksu pracy (sprzed nowelizacji, czyli np. w czterech, a nie w pięciu częściach, które to wprowadza nowelizacja),
⇒ pracownikowi, który w dniu wejścia w życie ustawy korzysta z urlopu rodzicielskiego udzielonego na podstawie oddzielnego wniosku o urlop rodzicielski, zwiększa się ogólny wymiar urlopu rodzicielskiego (dla obojga rodziców), z którego można korzystać na zasadach wynikających z aktualnie obowiązującej treści kodeksu pracy.
W praktyce, jeśli urodziłaś dziecko w początku 2022 r., w lipcu lub sierpniu, a więc kiedy ustawa powinna wejść w życie, będziesz korzystać z urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, że wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców zwiększy się do 41 lub 43 tygodni, a więc o 9 tygodni w stosunku do aktualnie obowiązującego wymiaru 32 lub 34 tygodni. Jednocześnie, cały czas będą obowiązywały zasady korzystania z urlopu rodzicielskiego aktualne na datę porodu.
Wydawałoby się, więc, że pełny 41-tygodniowy lub 43-tygodniowy wymiar urlopu rodzicielskiego będzie mógł wykorzystać jeden z rodziców, ponieważ przepis stanowiący o nieprzenoszalnym, 9-tygodniowym wymiarze urlopu rodzicielskiego dopiero wejdzie w życie.
Nic bardziej mylnego.
Zgodnie z projektem ustawy, pracownik, którzy w dniu wejścia w życie projektowanej ustawy korzysta z urlopu rodzicielskiego albo jego części, będzie uprawniony do nieprzenoszalnej 9-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego, która pomniejsza wymiar urlopu rodzicielskiego, z jakiego może skorzystać drugi rodzic.
W praktyce, więc, matka dziecka i tak będzie mogła wykorzystać maksymalnie 32 lub 34 tygodnie urlopu rodzicielskiego (w tym 9 tygodni, które przysługują tylko jej), ponieważ pozostałe 9 tygodni może wykorzystać tylko ojciec dziecka (41 – 9 daje 32 tygodnie urlopu; podobnie 43 – 9 daje 34 tygodnie urlopu).
Wbrew przekazom medialnym, jeden rodzic nie będzie mógł samodzielnie wykorzystać 41 lub 43 tygodni urlopu rodzicielskiego.
II. Urlop rodzicielski w 2022r dla pracownicy, która złoży wniosek o urlop rodzicielski w dniu wejścia w życie ustawy lub później.
Podobnie rzecz się ma z pracownikami, którzy nie będą przebywali na urlopie rodzicielskim w dniu wejścia w życie ustawy.
Pracownik, który do dnia wejścia w życie ustawy złożył wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego albo jego części w ramach tzw. długiego wniosku albo w ramach samodzielnego wniosku o urlop rodzicielski, ale nie rozpoczął korzystania z tego urlopu w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, będzie miał prawo do wyższego wymiaru tego urlopu i do indywidualnego, 9-tygodniowego wymiaru urlopu.
Z urlopu rodzicielskiego pracownicy będą korzystać na zasadach wynikających z nowych przepisów.
Co to oznacza w praktyce?
Chociażby to, że pracownik będzie mógł podzielić urlop na większą ilość części (na pięć części zamiast czterech), że wnioski o urlop rodzicielski (jego część) będą mogły być składane elektronicznie (a nie tylko pisemnie).
III. Urlop macierzyński 2022 – podsumowanie
Zdaję sobie sprawę, że w najbliższym czasie planowane jest wejście w życie wielu zmian w prawie pracy.
Jeśli jesteś pracownikiem i chciałabyś lub chciałbyś skonsultować, jakie prawa rodzicielskie Ci przysługuję, zachęcam do kontaktu.
Podobnie, jeśli jesteś pracodawcą i potrzebujesz pomocy w zorganizowaniu pracy zakładu pracy po wejściu w życie nowelizacji, lub potrzebujesz szkolenia dla swoich pracowników ze zmian w kodeksie pracy -> skontaktuj się ze mną.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”samonaśladownictw” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli potrzebujesz porady prawnej, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Photo by Derek Thomson on Unsplash
Napisz komentarz