Często pytacie mnie:

Czy mam prawo do zasiłku chorobowego po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego?

Tak, okres pobierania zasiłku macierzyńskiego nie jest okresem, w którym Ubezpieczona nie podlega pod ubezpieczenie chorobowe, zgodnie z:

Art. 14.  Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

(…) 3. Za okres opłacania składek uważa się także okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków.

Więc jeśli Twój stan zdrowia nie pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej po zasiłku macierzyńskim to masz prawo skorzystać z zasiłku chorobowego.

Ważne żeby terminowo po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego znów zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w przeciwnym wypadku stracisz ciągłość ubezpieczenia chorobowego i z uzyskaniem zasiłku będzie ciężej.

Pisałam o tym, jak jest to ważne, tutaj

Zasiłek chorobowy po zasiłku macierzyńskim więc przysługuje. Jednakże musisz wykazać pewną czujność.

Niestety często ten temat jest zaniedbywany przez Księgowe i w konsekwencji wiele z Was otrzymuje decyzję odmawiające prawa do zasiłku chorobowego po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego. Oczywiście można się spróbować odwoływać od owych decyzji, podnosząc argumentację o braku obowiązku ponownej rejestracji. Jednakże, jeśli możesz ominąć drogę odwołania od decyzji ZUS, która jest czasochłonna, to gorąco zachęcam.

Przedsiębiorca może również skorzystać z zasiłku opiekuńczego oraz od niedawna może skorzystać z urlopu a’la wychowawczego również osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Możliwości więc trochę jest…

icon
Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres:

katarzyna@klemba.pl

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *