W projekcie ustawy o zmianie kodeksu pracy przewiduje się m.in. informowanie pracowników o polityce szkoleniowej pracodawcy. Polityka szkoleniowa ma stanowić element informacji przekazywanej pracownikowi w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. W praktyce, oznacza to, że każdy pracodawca taką polityką, mniej lub bardziej obszerną, powinien posiadać.
Czym jest ta polityka?
Jak „ugryźć” ten temat?
I. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Z zasad prawa pracy przewidzianych w pierwszych przepisach kodeksu pracy wynika, że pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych (art. 17 k.p.).
Przez „ułatwianie” należy rozumieć stworzenie pracownikom warunków sprzyjających dokształcaniu, m.in. poprzez respektowanie przepisów kodeksu pracy przewidujących specjalne uprawnienia dla dokształcających się pracowników. Nie wyklucza to możliwości wydania polecenia wzięcia udziału w wybranej przez pracodawcę formie dokształcania przez pracownika.
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to nic innego jak zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracowników.
„Kodeksowe” podnoszenie kwalifikacji zawodowych odbywa się z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Jak już wyżej wspomniałam, kodeks pracy przewiduje szereg uprawnień dla pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe.
Pracodawca może te uprawnienia jak najbardziej rozszerzyć.
Oczywiście, możliwe jest też dokształcanie się na własną rękę (bez wiedzy pracodawcy lub bez zgody pracodawcy).
W tym przypadku, przepisy nie przyznają żadnych uprawnień pracownikom. Nie zmienia to faktu, że pracodawca może i w tym przypadku przewidzieć pewne ułatwienia/uprawnienia, czemu może dać wyraz właśnie w polityce szkoleniowej.
II. Jaka powinna być forma polityki szkoleniowej?
Prawnicy wierzą w moc „papieru”, co nie jest zapisane ma małą siłę oddziaływania.
Tym samym polityka szkoleniowa powinna zostać sporządzona w formie pisemnej.
Mam tu na myśli rodzaj aktu wewnętrznego takiego jak regulamin pracy lub regulamin wynagradzania.
Z kodeksu pracy wynika, że ważniejsze dokumenty regulujące zasady wykonywania pracy i inne kwestie związane ze stosunkiem pracy przybierają formę regulaminu.
Oczywiście nazwa takiego dokumentu może być różna. Można spotkać takie nazewnictwo jak: „Regulaminem podnoszenia kwalifikacji zawodowych” czy „Zasadami podnoszenia kwalifikacji zawodowych”.
Jak najbardziej taki dokument można nazwać również „Polityką podnoszenia kwalifikacji zawodowych”.
III. Jakie tematy mogą zostać poruszone w polityce szkoleniowej?
⇒ Formy dokształcania
W polityce można wskazać, preferowane formy dokształcania, m.in. szkolenia zewnętrzne, szkolenia on-line, studia wyższe czy studia podyplomowe. W polityce można wskazać zakres tematyczny dokształcania, w ramach którego może dojść do podnoszenia kwalifikacji, przykładowo, związany z wykonywaną przez pracownika pracą na zajmowanym stanowisku. Nie widzę przeszkód, aby określić limit kwotowy, powyżej którego pracodawca nie będzie współfinansował ani finansował dokształcania pracowników.
⇒ Dokształcanie z inicjatywy pracodawcy
W polityce szkoleniowej można wskazać, czy pracodawca przewiduje plan podnoszenia kwalifikacji zawodowych dla swoich pracowników. Jeśli tak – najczęściej wskazuje się, jaka komórka organizacyjna bądź jaki pracownik zajmują się opracowaniem takiego planu, czy i jak badane są potrzeby szkoleniowe pracowników, jakiego rodzaju formy dokształcania (np. tylko szkolenia wewnętrzne) czy zakres (np. liczbę dni szkoleniowych) pracodawca przewiduje z własnej inicjatywy.
⇒ Dokształcanie z inicjatywy pracownika
Dokształcanie z inicjatywy pracownika najczęściej odbywa się na wniosek. W polityce więc opisuje się tryb realizacji dokształcania na wniosek pracownika. Zazwyczaj wzór wniosku stanowi załącznik do polityki.
⇒ Świadczenia obowiązkowe dla pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe
Do obowiązkowych uprawnień pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe zalicza się: urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania, przy czym urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub części dnia pracy są płatne.
Pracodawca może oczywiście zwiększyć rozmiar tych uprawnień. Przykładowo, przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca udzielił 28 dni tego urlopu, tak samo, jak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przewidzieć dodatkowe dni urlopu szkoleniowego na każdy rok studiów w okresie poprzedzającym sesję zimową lub letnią.
⇒ Świadczenia dodatkowe dla pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe
Kreatywność pracodawcy na tym polu może być dość szeroka.
Najpopularniejsze świadczenia to sfinansowanie w pełni lub w części kosztów dokształcania – to dotyczy podnoszenie kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracownika.
Pracodawca może, przykładowo, pokryć koszty zakwaterowania w innym mieście na czas zjazdów czy udostępnić mieszkania służbowe jako miejsce noclegu na czas zjazdów. Jeśli pracodawca przewiduje dodatkowe świadczenia, w polityce opisuje się wówczas rodzaj tych świadczeń, ich wysokości oraz sposób ich realizacji.
IV. Polityka szkoleniowa – podsumowanie
W dzisiejszym wpisie poruszyłam skrótowo temat podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Wbrew pozorom, podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest tematem dość obszernym.
Jeśli jako pracodawca działasz w tej kwestii aktywnie, warto stworzyć politykę regulującą zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych dla przejrzystości zasad i uprawnień.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”shadow-down-left” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Photo by Alexandre Van Thuan on Unsplash
Napisz komentarz