Z uwagi na liczne zapytania osób odwiedzających mój blog postanowiłam udostępnić rzetelny poradnik na temat: sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, wraz z przykładowym wzorem owego pisma z moim komentarzem.
Pomoże Ci on samodzielnie przygotować sprzeciw, jeśli masz na to ochotę, chęci i czas.
Skoro ustawodawca przewidział możliwość złożenia przez Ciebie sprzeciwu, warto z tej możliwości skorzystać. Nie generuje to dla Ciebie ani kosztów, ani też nie powoduje nadmiernego wysiłku. Ci, którzy żyją w przekonaniu, że z ZUS-em jeszcze nikt nie wygrał – popełniają błąd.
Nawet w sytuacji gdy Twoje stanowisko nie zostanie uwzględnione zyskasz pewność, że zrobiłeś wszystko, by udowodnić swoje racje.
Zanim zdecydujesz się samodzielnie przygotować tego rodzaju pismo, uważnie przeczytaj to co napisałam dla Ciebie poniżej. Są to informację pomocne w zrozumieniu konstrukcji sprzeciwu oraz przyczynią się do jego sporządzenia w sposób jasny i zrozumiały.
I. Termin złożenia sprzeciwu
Czas, który ustawodawca przewidział dla Ciebie na złożenie sprzeciwu jest krótszy niż przy składaniu odwołania od decyzji ZUS wynosi on 14 dni, licząc od daty doręczenia Ci odpisu orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
Sugeruję, abyś odnotował dzień, w którym odebrałeś pismo organu rentowego – dzięki temu nie umknie Ci data upływu terminu do wystosowania sprzeciwu – w przeciwnym wypadku Twoje pismo nie zostanie rozpatrzone.
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zachodzą okoliczności przemawiające za przywróceniem terminu, a wówczas w treści sprzeciwu musisz wskazać jakie okoliczności przeszkodziły Ci we wniesieniu sprzeciwu w terminie oraz złożyć osobny wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu. Decyzja czy okoliczności podane przez Ciebie zostaną uznane za uzasadnione – należy do ZUS.
II. Forma sprzeciwu
Sprzeciw powinien mieć formę pisemną – stąd zachęcam Cię do skorzystania z uniwersalnego wzoru, który przygotowałam. Poniżej możesz go bezpłatnie pobrać.
III. Adresat sprzeciwu
Sprzeciw kierujesz do komisji lekarskiej organu rentowego za pośrednictwem ZUS.
IV. W jaki sposób złożyć sprzeciw
W tym wypadku istnieją dwie możliwości. Jeden egzemplarz przeznaczony dla komisji lekarskiej składasz na dzienniku podawczym właściwego oddziału organu rentowego. Wówczas na kopii sprzeciwu umieszczona zostanie prezentata, obrazująca datę wpływu.
Druga natomiast, to wysłanie sprzeciwu listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe. W tym wypadku będziesz posiadał zwrotkę świadczącą o dacie wpływu pisma do oddziału ZUS.
V. Co może zrobić komisja?
Skład komisji jest trzyosobowy.
Komisja orzeka większością głosów, wcześniej ponownie analizując Twoją sytuację, mianowicie: niezdolności do pracy oraz jej stopnień. Wiąże się to z określeniem:
- daty powstania niezdolności do pracy,
- trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy,
- związku przyczynowego niezdolności do pracy z określonymi okolicznościami,
- trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- możliwości ewentualnego przekwalifikowania zawodowego.
Komisja proceduje na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby. Istnieje również możliwość uzupełnienia dokumentacji dołączonej do wniosku. Przykładowo mogą to być opinie lekarzy odpowiednich specjalności lub psychologa albo wyniki dodatkowych badań czy karty informacyjne leczenia szpitalnego, jeśli takowe miały miejsce.
VI. Ile to kosztuje?
W tej kwestii mam dla Ciebie pewną pozytywną wiadomość. Wniesienie sprzeciwu jest bezpłatne. Zatem i ta okoliczność powinna zachęcić Cię do obrony własnych interesów.
VII. Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS – wzór do pobrania za darmo
VII. Sprzeciw nie pomógł?
Jeśli zaś złożenie sprzeciwu również nie odniesie pożądanego skutku, wtedy pozostaje skorzystanie z drogi złożenia odwołania od decyzji ZUS.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”shadow-down-left” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Napisz komentarz