Prawo pracy to kluczowa dziedzina prawa, która dotyka każdego pracownika i pracodawcy.
W tym artykule dowiesz się, jak radca prawny specjalizujący się w prawie pracy może wspierać zarówno pracowników, jak i pracodawców. Skupimy się na sprawach toczących się w łódzkich sądach i tym, jak możesz efektywnie dochodzić swoich praw.
W tym artykule znajdziesz informacje:
- Jakie sprawy z zakresu prawa pracy rozpatruje Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia?
- Jak możemy Ci pomóc w przypadku problemów z wypłatą wynagrodzenia?
- Jakie są kroki w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy i odwołania od wypowiedzenia?
W naszej Kancelarii specjalizujemy się w prowadzeniu sporów pracowniczych, reprezentując klientów na terenie całej Polski, choć najwięcej spraw prowadzimy w sądach łódzkich.
Wiedza i doświadczenie w lokalnym środowisku sądowym daje nam przewagę w skutecznym dochodzeniu praw naszych klientów.
Prawo pracy Łódź – Sąd rejonowy
Sprawy, w jakich możesz udać się do sądu rejonowego.
Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia jest głównym miejscem, gdzie toczą się sprawy z zakresu prawa pracy. Przy ulicy Kopcińskiego 56 rozpatrywane są sprawy:
- Sprawy o zapłatę do wysokości 100.000,00 zł włącznie,
- Sprawy rozpatrywane w tym sądzie bez względu na ich wartość majątkową (tzw. wartość przedmiotu sporu):
– o ustalenie istnienia stosunku pracy,
– sprawy dotyczące odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę czy też rozwiązania umowy o pracę – po prawniczemu: o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy bądź o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy i o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy,
– dotyczące kar porządkowych i świadectwa pracy.
Jeśli zastanawiasz się nad złożeniem pozwu z zakresu prawa pracy przeciwko swojemu pracodawcy to już wiesz, w jakich sprawach skierować ten pozew do sądu rejonowego.
Prawo pracy Łódź – Sąd Okręgowy – jakie sprawy rozpatruje?
W Łodzi jest jeden Sąd Okręgowy przy ul. Plac Dąbrowskiego, przy Teatrze Wielkim, przy dworcu Łódź Fabryczna.
Do sądu okręgowego trafiają pozwy o zapłatę powyżej 100.000,00 zł. Jeśli uzyskujesz wysokie wynagrodzenie zasadnicze i stosunkowo wysokie są inne składniki Twojego wynagrodzenia, wcale nietrudno o taką ogólną wartość roszczeń.
W czym możemy pomóc? Przykłady z naszej praktyki
Wyobraźmy sobie, że rozwiązujesz za porozumieniem stron z pracodawcą umowę o pracę.
Nie chcesz już pracować dla tego pracodawcy. Jednak, ten pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia za pracę za 3 miesiące.
Możesz dochodzić wypłaty tego wynagrodzenia sądownie składając pozew do sądu pracy.
Jeśli nie wiesz, jak powinien wyglądać taki pozew i co w nim ująć, mogę Ci w tym pomóc.
Na zachętę zostawiam link do wpisu, w którym piszę o tym, że pozew pracownika nic nie kosztuje:
Przejdźmy do przykładów z Kancelarii, poznaj historię, w których pomogliśmy w sprawach prawa pracy w Łodzi. Jeśli któraś dotyczy Cię i potrzebujesz wsparcie, zgłoś się do nas.
⇒ Ustalenie istenienia stosunku pracy
Wyobraźmy sobie, że pracujesz od dwóch lat w tym samym zakładzie pracy.
Pracujesz od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. Twój szef na bieżąco weryfikuje Twoją pracę i wyznacza Ci ją. Masz zawartą umowę zlecenia, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi świadczą o tym, że to, w praktyce, jest stosunek pracy.
Przez to, że masz podpisaną umowę zlecenia, nie masz wypłacanych nadgodzin ani nie chodzisz płatny urlop wypoczynkowy. Chcesz to zmienić. Rozmowy z przełożonym nie przynoszą efektów. Możesz, więc, złożyć pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy.
W takim pozwie na pewno trzeba opisać szczegółowo, w jakich warunkach pracujesz, i że te warunki odpowiadają stosunkowi pracy. O tym pozwie pisałam artykół, który znajdziesz tutaj.
Jeśli nie wiesz jak to zrobić, mogę taki pozew dla Ciebie przygotować.
⇒ Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę
To jest najczęstszy rodzaj spraw, jakie są kierowane do sądów rejonowych – sądów pracy.
Aktualnie, pracodawca ma obowiązek uzasadnić składane oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Pracownik, z kolei, może złożyć odwołanie w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Jeśli, więc, otrzymałbyś(-ałabyś) oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, z którym się nie zgadzasz, możesz złożyć odwołanie (czyli pozew) do sądu pracy.
Możesz w nim domagać się, bądź przywrócenia do pracy, bądź odszkodowania od pracodawcy.
Wielokrotnie występowałam po stronie pracownika i po stronie pracodawcy. Wiesz co jest najważniejsze w tego rodzaju sprawach?
Dowody.
Jeśli, jako pracownik, twierdzisz, że przyczyny wypowiedzenie nie są prawdziwie, trzeba to udowodnić.
Jeśli, jako pracodawca, twierdzisz, że przyczyny wypowiedzenia zostały określone prawidłowo, trzeba to udowodnić.
Mogę Ci pomóc w dobraniu dowodów i odpowiednim ich „przeprowadzeniu” przed sądem.
Jak przygotować się do sprawy sądowej?
Przygotowanie do sprawy sądowej wymaga zrozumienia przepisów oraz zgromadzenia odpowiednich dowodów. Warto skonsultować się z radcą prawnym, który pomoże przygotować pozew i reprezentować Twoje interesy w sądzie.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”shadow-down-left” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji, poszukujesz prawnika do prowadzenia sprawy z zakresu prawa pracy napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Photo by Giammarco Boscaro on Unsplash
Napisz komentarz