W dzisiejszym wpisie przeczytasz o emeryturze policyjnej. Poniżej dzielę się podstawowymi informacjami w tym temacie.
Od razu wyjaśniam, że ten wpis dedykowany jest funkcjonariuszom, którzy wstąpili do Policji przed 1 stycznia 2013 r.
Ustawodawca przewidział inne zasady przechodzenia na emeryturę dla osób, które po raz pierwszy wstąpiły do służby od 1 stycznia 2013 r. Ustawodawca przewidział także szczególne rozwiązanie dla funkcjonariuszy pełniących służbę przed 1 stycznia 2013 r., które obowiązuje od 1 stycznia 2025 r.
We wpisie znajdziesz odpowiedź na następujące pytania:
- Jakie świadczenie przysługują byłym policjantom?
- W jakim wieku policjant przechodzi na emeryturę?
- Co jest podstawą wymiaru emerytury policyjnej?
- Ile wynosi emerytura policjanta po 15 latach?
- Jakie jest szczególne rozwiązanie dotyczące przejścia na emeryturę?
- Gdzie odwołać się w sprawie wysokości emerytury policyjnej?
I. Jakie świadczenia przysługują byłym policjantom?
W ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin reguluje się kwestie z zakresu zabezpieczenia społecznego służb mundurowych m.in. policjantów.
Ustawodawca przewidział dla policjantów szereg świadczeń w zależności od sytuacji, w jakiej można się o nie ubiegać. Policjant może pobierać m.in.: emeryturę policyjną i policyjną rentę inwalidzką (w razie stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu).
W dzisiejszym wpisie skoncentruję się na emeryturze policyjnej.
II. W jakim wieku policjant przechodzi na emeryturę?
Ustawodawca nie uzależnił prawa do emerytury policyjnej od wieku funkcjonariusza. Ustawodawca uzależnił nabycie prawa do emerytury policyjnej od okresu służby. Funkcjonariusz nabywa prawo do emerytury policyjnej po co najmniej 15-letnim okresie pełnienia służby.
Okres 15 lat służby sumuje się. Sumowaniu podlegają okresy służby:
– w formacjach wymienionych w art. 12 ust. 1 ww. ustawy, czyli okresy służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej,
– uznawane za tzw. równorzędne – są one wymienione w art. 13 ww. ustawy; zaliczyć można do nich m.in. okresy służby w charakterze funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa lub Biura Ochrony Rządu oraz okresy służby w charakterze funkcjonariusza Policji państwowej, Milicji Obywatelskiej.
III. Co jest podstawą wymiaru emerytury policyjnej?
Wszystko zależy od tego, kiedy policjant wstąpił do służby, mianowicie, przed 2 stycznia 1999 r., od 2 stycznia 1999 r. czy między 2 stycznia 1999 r. a 30 września 2003 r. Zasada jest, jednak, taka, że emerytura wynosi 40 % podstawy jej wymiaru za 15 lat służby. W ww. okresach różnią się zasady zwiększania okresu służby i przeliczania go.
Skoncentruję się na przypadku wstąpienia do służby od 2 stycznia 1999 r. (do 31 grudnia 2012 r.).
Zgodnie z art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin: Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., wynosi 40 % podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-5.
Funkcjonariusz policji nabywa prawo do emerytury po 15 latach służby w wysokości 40% podstawy wymiaru.
Podstawa wymiaru zwiększa się o 2,6% za każdy dalszy rok służby (od 16. roku służby wzwyż).
Podstawa wymiaru zwiększa się o określony procent (0,5% – 2%) za każdy rok szczególnego rodzaju służby (np. wzrost o 1% za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio w charakterze skoczków spadochronowych i saperów).
Podstawę wymiaru podwyższa się o 15% w razie ustalenia inwalidztwa w związku ze służbą.
Kwota wyliczonej emerytury nie może przekroczyć 75% podstawy wymiaru. Gdyby podstawa wymiaru była zwiększana w związku z inwalidztwem – podstawa wymiaru emerytury nie może przekroczyć 80%. Oznacza to, że nawet w razie wyliczenia podstawy wymiaru emerytury w ilości np. 90%, emerytura i tak będzie obliczana od 75% lub 80% podstawy wymiaru.
IV. Ile wynosi emerytura policjanta po 15 latach?
Nie ma minimalnej kwoty emerytury policyjnej.
Podstawa wymiaru to uposażenie należne funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku. Chodzi o uposażenie w wysokości odpowiadającej grupie uposażenia, do której zostało zaszeregowane zajmowane przez funkcjonariusza Policji stanowisko służbowe. Dane grupy funkcjonariuszy mogą mieć tę samą podstawę wymiaru emerytury.
V. Jakie jest szczególne rozwiązanie obowiązujące od 1 stycznia 2025 r.?
Mowa o tzw. prawie wyboru.
Prawo wyboru weszło w życie 1 stycznia 2025 r.
Zgodnie z art. 18h ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, funkcjonariusz, który został przyjęty po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2013 r. do służby w Policji, ma prawo wyboru ustalenia emerytury na zasadach i w wysokości właściwej dla funkcjonariusza, który wstąpił do służby od 1 stycznia 2013 r. (funkcjonariusz, który wstąpił do służby począwszy od 1 stycznia 2013 r., nabywa prawo do emerytury po 25 latach służby w wymiarze 60% podstawy wymiaru).
Oznacza to, że jeśli funkcjonariusz Policji, począwszy od 1 stycznia 2025 r., osiągnie 25 lat służby to może przejść na emeryturę w trybie właściwym dla funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby od 1 stycznia 2013 r.
Oświadczenie o wyborze składa się do organu emerytalnego najpóźniej w dniu złożenia wniosku o ustalenie prawa do zaopatrzenia emerytalnego.
VI. Gdzie odwołać się w sprawie wysokości emerytury policyjnej?
Decyzje emerytalne wydaje ZER MSWIA.
Od każdej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do sądu ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od doręczenia decyzji.
Jeśli potrzebowałbyś pomocy w przygotowaniu odwołania, zachęcam do kontaktu z Kancelarią.
Napisz komentarz