W jednym z poprzednich wpisów opisałam, jak przebiega postępowanie w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej.
Dzisiaj przygotowałam i wpis na temat wniosku o przeprowadzenie ponownego badania przez jednostkę orzeczniczą II stopnia.
I. Choroba zawodowa – Kiedy można złożyć wniosek o przeprowadzenie ponownego badania?
Po otrzymaniu „Zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej”, państwowy inspektor sanitarny kieruje osobę, u której podejrzewa się wystąpienie takiej choroby, na badania lekarskie do odpowiedniej jednostki orzeczniczej I stopnia.
Jednostki orzecznicze dobiera się pod kątem choroby zawodowej, której dotyczy zgłoszenie.
Jednostkami orzeczniczymi I stopnia są:
a) poradnie chorób zawodowych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy,
b) kliniki i poradnie chorób zawodowych uniwersytetów medycznych (akademii medycznych)
– w zakresie wszystkich chorób zawodowych,
c) poradnie chorób zakaźnych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy albo przychodnie i oddziały chorób zakaźnych poziomu wojewódzkiego – w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych,
d) podmioty lecznicze, w których nastąpiła hospitalizacja – w zakresie rozpoznawania chorób zawodowych u pracowników hospitalizowanych z powodu wystąpienia ostrych objawów choroby.
Jeśli osoba badana nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarskiego wydanego przez lekarza zatrudnionego przez jednostkę orzeczniczą I stopnia, może ona wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania przez jednostkę orzeczniczą II stopnia.
Jednostkami orzeczniczymi II stopnia są instytuty badawcze w dziedzinie medycyny pracy (jest ich kilka w Polsce).
W praktyce, z prawa do złożenia wniosku o przeprowadzenie ponownego badania korzysta osoba, która otrzymała orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.
II . Warunki formalne wniosku o przeprowadzenie ponownego badania?
Wniosek o przeprowadzenie ponownego badania składa się w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego, za pośrednictwem jednostki orzeczniczej I stopnia zatrudniającej lekarza, który wydał to orzeczenie, do jednostki orzeczniczej II stopnia.
W praktyce, taki wniosek trzeba wysłać lub złożyć w jednostce orzeczniczej I stopnia, w ramach której zostało wydane orzeczenie lekarskie.
Zgodnie z § 7 rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych, taki wniosek może złożyć tylko pracownik lub były pracownik, a więc osoba, u której podejrzewa się występowanie choroby zawodowej. Nie może tego zrobić pracodawca takiej osoby czy lekarz medycyny pracy.
Wniosek powinien mieć formę pisemną, choć przepisy wyraźnie na to nie wskazują.
Taki wniosek nie musi zawierać uzasadnienia – wystarczy, że wnioskodawca wskaże, że nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarskiego lekarza jednostki orzeczniczej I stopnia, z którego to sformułowania wynika, że wnioskodawca domaga się ona kolejnego badania przez jednostkę orzeczniczą II stopnia.
III. Jak uzasadnić wniosek o przeprowadzenie ponownego badania?
Z doświadczenia mogę wskazać, że warto zawrzeć we wniosku choćby krótkie uzasadnienie.
Żeby doszło do stwierdzenia, że choroba, na jaką cierpi pracownik lub były pracownik może zostać zakwalifikowana jako choroba zawodowa muszą zostać spełnione dwie przesłanki:
– choroba musi być ujęta w wykazie chorób zawodowych oraz
– choroba musiała zostać spowodowana na pewno lub z dużym prawdopodobieństwem działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo doszło do zachorowania w związku ze sposobem wykonywania pracy.
Najczęściej w uzasadnieniu wniosku należy odnieść się do:
– prac, jakie faktycznie dana osoba wykonywała,
– sposobu wykonywania pracy, w jakich faktycznie dana osoba pracowała,
– czynników, na jakie dana osoba była narażona w toku wykonywania pracy.
Celem wnioskodawcy jest w końcu udowodnienie, że pracował w tzw. narażeniu zawodowym i zachodzi związek przyczynowy między chorobą a – ogólnie rzecz ujmując – warunkami pracy.
IV. Wniosek o ponowne badanie – podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że sporządzenie wniosku o przeprowadzenie ponownego badania przez jednostkę orzeczniczą II stopnia może przysporzyć trudności.
Jeśli masz wątpliwości, jak sporządzić taki wniosek, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”samonaśladownictw” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Photo by Hush Naidoo Jade Photography on Unsplash
Napisz komentarz