„Aktywnie w domu” to trzecie świadczenie przewidziane w ramach programu „Aktywny rodzic”.
Mówi się, że to świadczenie dla tych rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia „aktywni rodzice w pracy” lub których dziecko nie będzie uczęszczało do żłobka etc.
Z czym się „je” świadczenie „Aktywnie w domu”?
Przeczytaj wpis.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są warunki świadczenia „aktywnie w domu”?
- Ile wynosi „aktywnie w domu”?
- „Aktywnie w domu” a przedszkole
- Jakie są warunki „aktywnie w domu”?
I. Kto może skorzystać z tego świadczenia?
O „aktywnie w domu” może ubiegać się rodzic bądź opiekun faktyczny dziecka (osoba, która wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka), o ile dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu mamy, taty albo opiekuna faktycznego.
Ustawodawca nie przewidział warunku finansowego, warunku aktywności zawodowej czy też warunku uczęszczania przez dziecko do żłobka etc. dla tego świadczenia.
Świadczenie „uzupełniające”
Nazwałam „aktywnie w domu” świadczeniem uzupełniającym, ponieważ nie przysługuje ono wtedy, gdy na dane dziecko, w tym samym miesiącu, pobiera się świadczenie „aktywni rodzice w pracy” albo „aktywnie w żłobku”.
Np. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do żłobka, ale z różnych przyczyn umowa ze żłobkiem ulega rozwiązaniu z dniem 31 października 2024 r. (nie masz prawa do „aktywnie w żłobku na listopad 2024 r.), a Ty nie pracujesz (nie masz, więc, prawa do „aktywni rodzice w pracy”), możesz wystąpić o świadczenie „aktywnie w domu” na listopad 2024 r.
Jak długo świadczenie przysługuje?
Świadczenie „aktywnie w domu” przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia, czyli przez 24 miesiące (2 lata).
Tłumacząc prościej, jeśli mamy dziecko urodzone np. 3 marca 2024 r. to:
– „aktywnie w domu” przysługuje od 1 marca 2025 r. (dziecko ukończy rok w marcu 2025 r., a „aktywnie w domu” przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia),
– „aktywnie w domu” przysługuje do 28 lutego 2027 r. (dziecko skończy 3 lata w marcu 2027 r., a „aktywnie w domu” do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia; luty 2027 r. poprzedza marzec 2027 r.).
Ile wynosi „aktywnie w domu”?
„Aktywnie w domu” przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko w rodzinie.
Standardowo, „aktywnie w domu” można podzielić na pół i przyznać każdemu z rodziców z osobna, jeśli dziecko znajduje się pod ich opieką naprzemienną. Dotyczy to rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu.
II. „Aktywnie w domu” a przedszkole
Dostaję od Was pytania, czy jeśli dziecko pójdzie do przedszkola w wieku 2,5 roku to wówczas będzie można pobierać świadczenie „aktywnie w domu”. Przy RKO (aktualnie) jest taka możliwość.
Muszę napisać, że nie wiadomo.
Ani „aktywny rodzic w pracy” ani „aktywnie w żłobku” nie należą się, gdy dziecko będzie uczęszczać do przedszkola. „Aktywnie w domu” ma być świadczeniem przysługującym wtedy, gdy nie pobiera się tych dwóch ww. świadczeń.
Z jednej strony, chciałabym napisać, że jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola i mieści się w granicy wiekowej do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia, to możecie wnioskować o „aktywnie w domu”.
Z drugiej strony, „aktywny rodzic w pracy” nie przysługuje, jeśli dziecko uczęszcza m.in. do przedszkola. Analogicznie, więc, należałoby uznać, że „aktywnie w domu” nie przysługuje, jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola, nawet jeśli ma 2,5 roku.
Uważam, że w tym zakresie trzeba czekać na interpretację ZUS i MRPiPS.
AKTUALIZACJA NA DZIEŃ 27 CZERWCA 2024 R.
MRPiPS opublikowało informację, że rodzice posyłający 2,5-letnie dziecko do przedszkola, będą mogli skorzystać ze świadczenia „Aktywnie w domu”.
Odpowiedź Ministerstwa brzmi tak:
W ramach programu „Aktywny rodzic” rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola będą mogli uzyskać świadczenie „aktywnie w domu”, o ile spełniać będą warunki ustawowe przysługiwania tego świadczenia, tj. przede wszystkim nieukończenie przez dziecko 35 miesiąca życia. Natomiast do rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola nie są kierowane dwa pozostałe komponenty ww. programu, tj. „aktywni rodzice w pracy” i „aktywnie w żłobku”.
Oczywiście, w razie pytań, służę pomocą.
Napisz komentarz