Na co dzień obserwujemy, jak wiele czynności z zakresu prawa pracy wykonywane jest zdalnie – na odległość. Mam tu na myśli nie tylko wykonywanie pracy, ale i, przykładowo, zawieranie umów o pracę, składanie wniosków urlopowych.
Często słyszę teżpytanie, czy umowę o pracę można wypowiedzieć zdalnie?
Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
I. Forma złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę w drodze wypowiedzenia
Zgodnie z art. 30 § 3 k.p., oświadczenie, i pracownika, i pracodawcy, o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie.
Oznacza to, że oświadczenie powinno zostać utrwalone na papierze i, przede wszystkim, własnoręcznie podpisane.
Najczęściej treść oświadczenia jest drukowana i własnoręcznie podpisywana przez pracownika lub pracodawcę. Czy taka forma jest zawsze konieczna?
II. Forma pisemna wypowiedzenia umowy o pracę – co oznacza?
O formie pisemnej dokonywania czynności prawnych, w tym czynności z zakresu prawa pracy, można przeczytać w kodeksie cywilnym.
Z art. 78 § 1 k.c. wynika, że do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.
Warto też pamiętać, iż oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.
Z kolei, do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Kwalifikowany podpis elektroniczny to podpis poświadczony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, który umożliwia weryfikację składającej podpis osoby. Podpis kwalifikowany trzeba kupić u jednego z certyfikowanych dostawców. Listę podmiotów, u których można kupić kwalifikowany podpis elektroniczny znajdziesz na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji (https://www.nccert.pl/index.htm).
Zaznaczam, że kwalifikowany podpis elektroniczny to nie np. profil zaufany, który, w zasadzie, każdy z nas już posiada.
Wobec tego, pracodawca może podpisać oświadczenie o rozwiązaniu umowy o prac w drodze wypowiedzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym i przesłać na pocztę służbową pracownika bądź za pośrednictwem innej aplikacji używanej do komunikowania się z pracownikiem. Takie oświadczenie będzie prawidłowe (mówi się, że oświadczenie będzie skuteczne).
Jeżeli pracodawca ustnie wypowie umowę, np. w czasie wideokonferencji czy rozmowy wideo przez Skype, to nie zostanie zachowana forma pisemna lub forma elektroniczna równoważna z formą pisemną.
Uwaga! Takie oświadczenie wywoła jednal skutek w postaci rozpoczęcia biegu wypowiedzenia (wypowiedzenie będzie skuteczne).
Jednak, oświadczenie złożone niezgodnie z przepisami kodeksu pracy będzie upoważniało pracownika do wniesienia odwołania do sądu pracy od wypowiedzenia z powodu niedochowania warunków formalnych rozwiązania umowy o pracę.
III. Odwołanie do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę
Napisałam wyżej, że nawet gdy wypowiedzenie umowy będzie niezgodne z przepisami dotyczącymi pisemnej formy wypowiedzenia, to będzie ono skuteczne. Umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia. Mimo że wypowiedzenie będzie skuteczne, pracownik będzie mógł wnieść odwołanie do sądu pracy dochodząc roszczeń z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Pracodawca powinien, więc, liczyć się z tym, że nieprawidłowe rozwiązanie umowy o pracę da pracownikowi podstawę do odwołania się do sądu pracy.
Jak wynika, przykładowo, z wyroku SN z dnia 5 maja 2016 r., II UK 280/15:
Oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę, może być wyrażone przez każde zachowanie, ujawniające wolę w sposób dostateczny, a więc także w sposób dorozumiany, mimo jego formalnej wadliwości (art. 30 § 3 k.p.). Oświadczenie w takiej formie (ustnej, w rozmowie telefonicznej) nie powoduje nieważności dokonanej czynności prawnej, aczkolwiek upoważnia pracownika do wystąpienia na drogę sądową z odpowiednim roszczeniem przewidzianym przepisami prawa.
IV. Podsumowanie
Jak widać, umowę o pracę można wypowiedzieć praktycznie w dowolny sposób.
Jednak, żeby wypowiedzenie było skuteczne i niewadliwe (i nie dawało podstaw do wniesienia odwołania do sądu pracy), należy zadbać o dochowanie warunków formalnych, m.in. zachowanie formy pisemnej lub elektronicznej.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”samonaśladownictw” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Photo by Jan Tinneberg on Unsplash
Napisz komentarz