Oprócz zasad ustalania biegu terminu przedawnienia zaległości wobec ZUS, które warto znać, warto również wiedzieć, że ZUS może dokonać tzw. zabezpieczenia na majątku, aby ułatwić sobie ściągnięcie zadłużenia.
Dzisiaj napiszę o podstawowych kwestiach związanych z hipoteką i zastawem skarbowym.
Zaś o samym przedawnieniu należności z tytułu składek pisałam w tym wpisie:
Przedawnienie składek ZUS. Czy na pewno musisz opłacić zaległe składki ZUS?
I. Zadłużenie w ZUS a Hipoteka przymusowa – czym jest i do czego służy jej ustanowienie?
Hipoteka przymusowa jest prawem (tzw. ograniczonym prawem rzeczowym), które może zostać wpisane w księdze wieczystej nieruchomości dłużnika na wniosek i na rzecz ZUS bez zgody dłużnika.
Jeśli dłużnik m.in.:
– płatnik składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych (np. przedsiębiorca) czy
– następca prawny takiego płatnika składek
ma zaległości w ZUS z tytułu opłacania składek, ZUS może wówczas zabezpieczyć swój interes w odzyskaniu nieopłaconych składek, składając stosowny wniosek o wpis hipoteki do sądu rejonowego prowadzącego wydział ksiąg wieczystych.
Sąd przesyła do dłużnika zawiadomienie, z którego dłużnika dowiaduje się o ustanowieniu hipoteki.
ZUS może wystąpić z wnioskiem o wpis wtedy, gdy wydał decyzję administracyjną określającą wysokość zadłużenia –nie wcześniej.
Hipoteka obciąża nieruchomość (grunt, mieszkanie, dom) będącą własnością dłużnika – oznacza to, że dłużnik musi być właścicielem bądź współwłaścicielem nieruchomości. Hipoteką można obciążyć także nieruchomość będącą przedmiotem współwłasności łącznej dłużnika i jego małżonka (chodzi o nieruchomość wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków).
Jeśli dla danej nieruchomości nie ma założonej księgi wieczystej, ZUS może również złożyć wniosek o jej założenie.
⇒ Co daje ZUS-owi wpis hipoteki przymusowej?
W razie wszczęcia przez ZUS postępowania egzekucyjnego, ZUS może doprowadzić do sprzedaży tej konkretnej nieruchomości i ma pierwszeństwo w uzyskaniu kwoty z tej sprzedaży przed innymi wierzycielami dłużnika. Dzięki środkom pochodzącym ze sprzedaży reguluje się najpierw zadłużenie istniejące w ZUS (we wniosku podaje się kwotę zadłużenia).
Dla przykładu, gdyby nie było wpisanej hipoteki, a dłużnik miałby dwóch wierzycieli – ZUS i US, następnie doszłoby do sprzedaży nieruchomości w ramach postępowania egzekucyjnego, a cena ze sprzedaży nie wystarczyłaby na pokrycie zadłużenia w, i ZUS, i US, trzeba byłoby uzyskaną kwotę podzielić między ZUS i US. W efekcie zadłużenie istniejącego u każdego z wierzycieli nie zostałoby w pełni uregulowane. Jeśli natomiast ZUS miałby wpisaną hipotekę na sprzedawanej nieruchomości, zadłużenie w ZUS zostałoby w pełni uregulowane przed zadłużeniem w US.
II. Zadłużenie w ZUS a zastaw skarbowy
Zastaw skarbowy, podobnie jak hipoteka, służy zabezpieczeniu interesów ZUS w sytuacji istnienia zadłużenia w opłacaniu składek.
Zastaw z kolei obciąża rzeczy ruchome oraz zbywalne prawa majątkowe.
W praktyce, zastaw obciąża najczęściej samochody czy biżuteria (rzeczy ruchome) bądź też prawo do patentu czy posiadaną wierzytelność (zbywalne prawo majątkowe; w tym drugim przypadku chodzi o sytuację, w której dłużnik oczekuje na zapłatę od innej osoby, przykładowo, w związku z zawartą umową sprzedaży).
Zastaw może być ustanowiony jedynie na tych rzeczach lub prawach, których wartość ekonomiczna w dniu ustanowienia zastawu stanowi co najmniej 13.000,00 zł w 2020 r.
Podstawą wpisu zastawu na wniosek ZUS do rejestru zastawów mogą być następujące decyzje: określające wysokość zadłużenia z tytułu składek i odsetek za zwłokę, o odpowiedzialności osoby trzeciej, o odpowiedzialności spadkobiercy. Podstawę wpisu zastawu stanowić także może deklaracja rozliczeniowa, jeżeli wykazane w niej zobowiązanie do zapłaty składek nie zostało wykonane.
O dokonaniu wpisu zastawu skarbowego zawiadamia dłużnika Naczelnik III Urzędu Skarbowego, który jest odpowiedzialny za prowadzenie Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych.
Dzięki wpisowi do rejestru, w razie sprzedaży obciążonego przedmiotu lub prawa w postępowaniu egzekucyjnym, ZUS ma pierwszeństwo w pokryciu istniejącego zadłużenia z środków pochodzących ze sprzedaży.
III. Przedawnienie składek ZUS a hipoteka przymusowa
Chciałabym odnieść się do jeszcze jednej kwestii, mianowicie, wpływu hipoteki lub zastawu na bieg przedawnienia. Była to kwestia niewątpliwie sporna.
W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w art. 24 ust. 5, można znaleźć taki przepis:
Nie ulegają przedawnieniu należności z tytułu składek zabezpieczone hipoteką lub zastawem, jednakże po upływie terminu przedawnienia należności te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę liczonych do dnia przedawnienia.
Co do zasady, przedawnienie należności z tytułu składek powoduje wygaśnięcie zobowiązania składkowego po stronie byłego już dłużnika.
Z kolei, z zacytowanego przepisu nie wynika nic innego jak to, że w razie ustanowienia hipoteki czy zastawu istniejące zaległości na rzecz ZUS nie ulegają przedawnieniu, a zatem, jeśli minie 5-letni okres przedawnienia, ZUS nadal może żądać spłaty zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek. Jednak, po upływie ww. terminu przedawnienia, postępowanie egzekucyjne może być skierowane tylko i wyłącznie wobec obciążonych przedmiotów (mieszkania czy samochodu), czyli mogą one zostać sprzedane, a ZUS zaspokojony ze środków uzyskanych ze sprzedaży.
=> Korzystne orzeczenia dla dłużników:
Nie jest to jednak takie oczywiste, ponieważ, Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 8 października 2013 r., SK 40/12, odniósł się do tej problematyki.
Według Trybunału Konstytucyjnego całkowity brak przedawnienia należności zabezpieczonych hipoteką przymusową stanowi naruszenie Konstytucji RP (Trybunał odwołał się m.in. do nieuzasadnionego kryterium rozstrzygania o przedawnieniu w postaci form zabezpieczenia należności podatkowych).
Na podstawie tego orzeczenia, a także podobieństwa niekonstytucyjnego przepisu z Ordynacji podatkowej do art. 24 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, sądy w sprawach ZUS-owskich dotychczas zajmowały stanowisko, zgodnie z którym ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości nie wyklucza przedawnienia należności składkowych zabezpieczonych hipoteką – co oznacza, że termin przedawnienia normalnie biegnie (trwa).
Zatem przepis art. 24 ust. 5 u.s.u.s. w okolicznościach rozpoznawanej sprawy, nie może stanowić podstawy prawnej do ustalenia, że należności zabezpieczone hipoteką nie uległy przedawnieniu, a w konsekwencji, że dopuszczalne jest nadal prowadzenie egzekucji z nieruchomości objętej hipoteką
wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 10 marca 2020 r., I SA/Rz 51/20.
=> Niekorzystne orzeczenia dla dłużników:
Muszę jednak wspomnieć, że 20 maja 2020 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie P 2/18, mocą którego uznał, że art. 24 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie, w jakim wyłącza przedawnienie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne zabezpieczonych hipoteką, jest zgodny z art. 64 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Niestety, owo orzeczenie jest nieprzychylne dla dłużników, pytanie czy orzecznictwo sądów zaakceptuje i będzie je stosowało.
IV. Podsumowanie – Hipoteka przymusowa a ZUS – czyli na co zwrócić szczególną uwagę?
W razie podjęcia przez ZUS kroków w postaci ustanowienia hipoteki czy wnioskowania o dokonanie wpisu w rejestrze zastawów skarbowych należy zareagować – zweryfikować, czy nie doszło już do przedawnienia, czy też może wystąpić z wnioskiem o umorzenie bądź rozłożenie na raty należności z tytułu składek.
W końcu zagrożony zostaje majątek, często mieszkanie czy dom.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”shadow-down-left” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Napisz komentarz