We wcześniejszym artykule poświęconemu tematyce świadczenia przedemerytalnego, dowiedzieliśmy się komu, kiedy i po spełnieniu jakich warunków przysługuje świadczenie przedemerytalne. Znajdziesz go tutaj.
Dziś poznasz odpowiedź na pytanie: czy podjęcie pracy w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego spowoduje utratę prawa do niego?
Oraz kiedy następuje utrata, zawieszenie i zmniejszenie zasiłku przedemerytalnego?
I. Czy można pracować w trakcie pobierania zasiłku przedemerytalnego?
Tak można i nie spowoduje utraty prawa do pobierania zasiłku macierzyńskiego, jednakże po spełnieniu pewnych warunków.
Podjęcie zatrudnienia i uzyskiwanie przychodu nie spowoduje utraty prawa do świadczenia przedemerytalnego.
Podjęcie zatrudnienia może skutkować jedynie zawieszeniem wypłaty świadczenia przedemerytalnego albo wypłatą w zmniejszonej wysokości.
Osoba, która pobiera świadczenie przedemerytalne, ma możliwość zarobkowania, oczywiście już po nabyciu prawa do tego świadczenia.
Jednak przychody muszą mieścić się w limitach ustalonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przeciwnym razie ZUS zmniejsza kwotę świadczenia lub je zawiesza.
Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu, kiedy kwota przychodu przekroczy miesięcznie 25 % przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych – nie może jednak przekroczyć 70 % tej kwoty.
Jeśli przychód przekracza dopuszczalną kwotę, świadczenie zostaje zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie może być niższe niż 495,69 zł.
Natomiast jeżeli zostaje przekroczona graniczna kwota 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie ulega zawieszeniu.
II. Kiedy następuje utrata prawa do świadczenia przedemerytalnego?
Utrata prawa do świadczenia następuje bowiem tylko w następujących przypadkach:
- na wniosek osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne,
- w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury,
- z dniem osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, który począwszy od dnia 1 stycznia 2013 r – ustalony jest w zależności od daty urodzenia ubezpieczonego,
- z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział w nieruchomości przekracza 2 ha przeliczeniowe,
- wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.
III. Kiedy dochodzi do wstrzymania prawa do świadczenia przedemerytalnego?
Wstrzymanie wypłaty świadczenia przedemerytalnego następuje, poczynając od:
- miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne zgłosiła wniosek o wstrzymanie wypłaty;
- dnia nabycia prawa do emerytury;
- dnia osiągnięcia wieku emerytalnego;
- dnia nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe;
- miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym zmarła osoba uprawniona;
- dnia nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej albo podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej;
Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji w zakresie uzyskania świadczeń z ZUS napisz do mnie na adres:
[email protected]
Napisz komentarz