Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (będę posługiwać się skrótem: ustawa o ograniczeniu handlu) była już tematem wpisu na blogu.
Jako że ustawa ta weszła w życie 1 marca 2018 r., „przeżyliśmy”już też pierwszą niedzielę bez handlu, to i tak pojawiają się pytania odnośnie treści, postanowiłam omówić kilka zagadnień w tym wpisie.
I. Weekendowy czas pracy, a zakaz handlu w niedzielę
Zapewne wielu z nas słyszało o systemie pracy weekendowej uregulowanym w art. 144 k.p. Polega on na tym, że osoba zatrudniona w tym systemie, może świadczyć pracę wyłącznie w następujących dniach: piątki, soboty, niedziele oraz w święta.
W obliczu wprowadzenia zakazu handlu w placówkach handlowych od dnia 1 marca 2018 r. zastosowanie systemu pracy weekendowej względem chociażby niektórych pracowników wydawałoby się być sposobem umożliwiającym funkcjonowanie placówek handlowych w „niehandlowe” niedziele i święta.
Jednak, rozwiązanie to nie jest akceptowalne w świetle obowiązujących przepisów.
Przywołam fragment ciągle obowiązującego art. 15110 k.p. wprowadzającego wyjątki od zakazu pracy w niedziele i święta – zgodnie z jego 10. punktem:
Praca w niedziele i święta jest dozwolona w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta (mowa o systemie pracy weekendowej).
Weekendowy czas pracy do dnia 1 marca 2018 r.
W kodeksie pracy zamieszczony był art. 1519ap., który zabraniał pracy w placówkach handlowych w święta (także te przypadające na niedzielę), a równocześnie zezwalał na pracę w placówkach handlowych w niedziele przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.
Dotychczas przyjmowano, że zatrudnienie pracownika w systemie pracy weekendowej stanowiło wystarczającą podstawę do dopuszczenia tego pracownika do pracy w niedziele i święta z uwagi na treść przywołanego powyżej art. 15110 pkt 10 k.p. (w art. 1519a k.p. nie zawarto postanowienia takiego, że praca w systemie weekendowym jest niedopuszczalna w placówkach handlowych).
Można sobie wyobrazić, że art. 15110 pkt 10 k.p. był przepisem nadrzędnym wobec art. 1519a k.p., wobec czego pracodawca nie był zobowiązany do wykazania tego, że funkcjonowanie placówki handlowej było konieczne ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.
Weekendowy czas pracy od dnia 1 marca 2018 r.
Sytuacja uległa zmianie.
Ustawodawca usunął wspomniany wyżej art. 1519ap., a w dodanym do kodeksu pracy art. 1519b wskazał, że ograniczenia w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta określają przepisy ustawy o ograniczeniu handlu.
Ponadto, z art. 2 ustawy o ograniczeniu handlu wynika, że ustawa ta jest aktem nadrzędnym wobec kodeksu pracy w temacie dopuszczalności pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta. W rezultacie, skoro ustawą o ograniczeniu handlu wprowadzono generalny zakaz handlu w placówkach handlowych w niedziele i święta, wskazane są w niej także konkretne przypadki, w których zakaz handlu nie obowiązuje, a wśród nich nie jest wymieniony system pracy weekendowej, można sformułować tylko jeden wniosek – samo zatrudnienie pracownika w systemie pracy weekendowej nie zwalnia pracodawcy z zastosowania się do zakazu handlu w placówkach handlowych w niedziele i święta.
Natomiast, praca w systemie weekendowym może być świadczona w placówkach handlowych, których działalność mieści się w kategorii wyjątków wskazanych w w/w ustawie, np. na stacjach paliw płynnych.
Ponadto, nadal praca w systemie weekendowym może być wykonywana poza placówką handlową, np. w solarium.
II. Pojęcie „niedzieli” i „święta”
Ustawa o ograniczeniu handlu wprowadziła nową definicję „pracy w niedziele i święta” obok definicji zamieszczonej w kodeksie pracy:
Art. 3 pkt 7 ustawy o ograniczeniu handlu:
Ilekroć w ustawie jest mowa o wykonywaniu pracy w handlu oraz wykonywaniu czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych – należy przez to rozumieć wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub zatrudnionego w okresie 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godziną 24.00 w sobotę a godziną 24.00 w niedzielę, i między godziną 24.00 w dniu bezpośrednio poprzedzającym święto a godziną 24.00 w święto […].
Zatem, według w/w ustawy, praca w niedzielę oznacza pracę od 24:00 w sobotę (północ z soboty na niedzielę) do 24:00 w niedzielę (północ z niedzieli na poniedziałek). Pracę w święto należy rozumieć analogicznie.
Tę definicję należy stosować względem tych pracowników, którzy wykonują pracę w handlu i czynności związane z handlem w placówkach handlowych (np. nie wobec pracowników ochrony w placówce handlowej).
Ponadto, trzeba pamiętać, że ta definicja znajduje zastosowanie i w przypadkach, w których zakaz handlu obowiązuje, i w odniesieniu do tych placówek handlowych, które są wyłączone spod zakazu handlu (art. 6 ustawy o ograniczeniu handlu).
Co ważne, pracodawca nie może zmienić godziny początkowej, od której liczy się niedzielę (np. z 24:00 na 1:00), inaczej niż w przypadku opisanym w kodeksie pracy (pracodawca może ustalić, że niedziela liczona jest od godz. 8:00 zamiast od godz. 6:00 w tym dniu).
Wobec powyższego nasuwa się pytanie:
Czy w świetle ustawy o ograniczeniu handlu dopuszczalna jest praca w placówce handlowej w niedzielę, jeżeli pracownik rozpoczął swoją pracę jeszcze w sobotę?
Przyjmijmy, że pracownik miał wykonywać pracę od godz. 20:00 w sobotę do godz. 4:00 w niedzielę.
Nie da się ukryć, że pracownik zatrudniony w placówce handlowej, świadczący pracę w godzinach od 20:00 w sobotę do 4:00 w niedzielę, będzie wykonywał pracę przez 4 godziny w niedzielę. Utrudnienie dla pracodawcy stanowi fakt, iż nie może zmienić godziny początkowej niedzieli (inaczej niż gdyby to miało miejsce poza placówką handlową).
Należy rozróżnić dwie sytuacje:
- jeżeli praca w niedziele świadczona jest w placówce handlowej wyłączonej spod zakazu handlu, np. na stacji paliw płynnych – wówczas nie jest złamany zakaz powierzania pracownikowi pracy w handlu w niedziele,
- jeżeli praca w niedziele świadczona jest w placówce handlowej, w odniesieniu do której obowiązuje zakaz handlu, np. sklep z artykułami spożywczymi – wówczas praca przez 4 godziny w niedzielę oznaczałaby dopuszczenie się przez pracodawcę złamania zakazu powierzania pracownikowi pracy w handlu w niedziele, jednak, póki okoliczność ta nie zostanie stwierdzona przez odpowiednie organy, pracodawca nie zostanie ukarany grzywną.
Na marginesie zauważę, że według stanowiska Sądu Najwyższego zaprezentowanego w wyroku z dnia 10.04.2013 r., II PK 282/12:
Częściowe pokrywanie się doby pracowniczej i dnia wolnego [przyp. autora: w przykładzie – niedzieli] nie może być bezwzględnie wykluczone ze względów praktycznych, dlatego, nawet w odniesieniu do pracowników placówek handlowych, taki rozkład czasu pracy jest dopuszczalny.
Natomiast, w zamian za pracę w niedzielę (nawet przez 4 godziny), pracodawca powinien udzielić pracownikowi dnia wolnego od pracy innego niż wspomniana niedziela.
A czy można wykonywać pracę w poniedziałek po północy?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Przepisy nie zabraniają pracodawcy możliwości ustalenia, że część pracowników będzie rozpoczynała pracę od godziny 1:00 w nocy w poniedziałek.
Równocześnie, pracodawca powinien pamiętać, że pracownicy będą wykonywali pracę wówczas w porze nocnej, za którą należy im się bądź dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej bądź ryczałt.
III. Zakaz handlu w niedzielę – podsumowanie
⇒ Co do zasady zatrudnienie pracownika w systemie pracy weekendowej nie upoważnia pracodawcy do dopuszczenia takiego pracownika do pracy w handlu w placówce handlowej ani nie stanowi wyjątku w świetle ustawy o ograniczeniu handlu,
⇒ Co do zasady można ustalić rozkład czas pracownika pracującego w handlu w placówce handlowej w ten sposób, że rozpocznie on pracę w sobotę, a zakończy w niedzielę.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”shadow-down-left” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Napisz komentarz