Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy przedsiębiorcy? Od czego prawo do zasiłku chorobowego zależy?
Dzisiejszy wpis odpowie na powyższe pytania.
I. Zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – warunek konieczny do uzyskania prawa do zasiłku chorobowego?
Pierwszą ważną informacją jest ta, że przedsiębiorca podlega dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.
To od Ciebie, jako przedsiębiorcy, zależy, czy chcesz być objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym czy nie.
Nabycie prawa do zasiłku chorobowego uzależnione jest właśnie od podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.
Jeśli, więc, nie podlegasz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a zachorujesz, nie nabędziesz prawa do zasiłku chorobowego.
Zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego dokonuje się na formularzu ZUS ZUA.
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego w zgłoszeniu do tego ubezpieczenia, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym zgłoszenie zostało złożone w ZUS.
Ustawodawca przewidział jednak wyjątki od powyższej zasady.
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym może nastąpić od dnia wskazanego w ZUS ZUA tylko wtedy, gdy zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku tych ubezpieczeń.
Przykładowo, jeśli rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej od 6 czerwca 2022 r., a formularz ZUS ZUA składasz 8 czerwca 2022 r., wskazując w jego treści, że chcesz podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom i dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od 6 czerwca 2022 r., zostaniesz objęty tymi ubezpieczeniami od 6 czerwca 2022 r.
Co do zasady jednak nie da się zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z datą wsteczną.
II. Zaległości w opłacaniu składek – przeszkoda w uzyskaniu zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy
Oczywiście, podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu wiąże się z opłacaniem składki społecznej na ubezpieczenie chorobowe.
Jeszcze do niedawna zbyt niska wpłata lub nieterminowa wpłata składki skutkowała, zasadniczo, ustaniem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Od 1 stycznia 2022 r. zasada ta uległa zmianie – nieprawidłowa wpłata składki lub w ogóle zaniechanie zapłaty składki na ubezpieczenie chorobowe nie powoduje wyłączenia z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.
Od 2022 r. należy jednak pilnować, aby wysokość zadłużenia w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne nie przekroczyła 1% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. 1% minimalnego wynagrodzenia to 30,10 zł).
Nawet jeśli zachorujesz w okresie podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i upłynął okres wyczekiwania (o którym piszę w pkt 3), ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego wtedy, gdy zadłużenie w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne na Twoim indywidualnym rachunku składkowym przekracza 1% minimalnego wynagrodzenia.
Jeśli ZUS odnotował zadłużenie przewyższające 1% minimalnego wynagrodzenia, powinieneś uregulować to zadłużenie w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do zasiłku chorobowego (zasadniczo prawo do zasiłku chorobowego powstaje w dniu zachorowania). Jeśli spłacisz zadłużenie po upływie tych 6 miesięcy, ZUS nie wypłaci Ci zasiłku chorobowego.
III. Okres wyczekiwania – warunek uzyskania zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy.
Kolejną kwestią związaną z prawem do zasiłku chorobowego jest okres wyczekiwania, czyli okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, po upływie którego nabywa się prawo do świadczeń chorobowych.
Przedsiębiorca, podlegający ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie pierwszych 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Np. jeśli podlegasz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od 1 marca 2022 r. to 90 dni upłynie 29 maja 2022 r. Wobec tego, dopiero od 30 maja 2022 r. może Ci przysługiwać prawo do zasiłku chorobowego.
Oczywiście, ustawodawca przewidział sytuacje, w których prawo do zasiłku chorobowego przysługuje od pierwszego dnia podlegania temu ubezpieczeniu. Jest tak m.in. w przypadku, w którym niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub w drodze z pracy.
Ponadto, do 90-dniowego okresu wyczekiwania wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.
Przykładowo, wyobraź sobie, że podlegałeś dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od 1 marca 2021 r. do 27 lutego 2022 r., a więc ponad 300 dni. Następnie podlegasz temu ubezpieczeniu od 1 marca 2022 r. Masz już za sobą wspomniane ponad 300 dni podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu (czyli więcej niż 90 dni), a przerwa między 27 lutego a 1 marca 2022 r. wyniosła mniej niż 30 dni. Wobec tego, jeśli zachorujesz 2 marca 2022 r. to nabędziesz prawo do zasiłku chorobowego.
IV. Wniosek o zasiłek chorobowy – musisz go koniecznie złożyć aby otrzymać zasiłek chorobowy
Warunkiem koniecznym wypłaty zasiłku chorobowego jest złożenie wniosku o zasiłek chorobowy.
W przypadku przedsiębiorców płatnikiem zasiłku jest ZUS. Jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego wszczyna się na wniosek, którym może być:
– wydruk zaświadczenia lekarskiego wystawionego z systemu teleinformatycznego (wydawany jest m.in. na żądanie osoby ubezpieczonej),
– zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego (wydawane jest m.in. gdy wystawienie e-ZLA jest niemożliwe w przypadku braku możliwości dostępu do Internetu),
– zwykły wniosek osoby ubezpieczonej (jest to formularz ZAS-53 do pobrania na stronie internetowej ZUS).
Jak widzisz, nawet jeśli zaświadczenie lekarskie zostanie wystawione w formie dokumentu elektronicznego (mam tu na myśli e-ZLA), do wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS konieczne jest złożenie wniosku o zasiłek chorobowy. Co ważne prawo do zasiłku chorobowego szybko się przedawnia. Tak więc waga, tego wniosku jest duża.
Co istotne i ułatwiające życie, wiosek taki możesz złożyć również elektronicznie, przez portal PUE ZUS.
V. Prawo do zasiłku chorobowego – podsumowanie
Jak widzisz, żeby ZUS wypłacił zasiłek chorobowy, naprawdę trzeba dopilnować wielu formalności. W kontekście prawa do zasiłku chorobowego, rekomenduję Ci kontrolować to, czy podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu oraz czy ZUS nie odnotował zadłużenia na Twoim indywidualnym rachunku składkowym.
W razie zaś pytań i problemów, pozostaje w dyspozycji.
[otw_shortcode_info_box border_type=”bordered” border_style=”bordered” shadow=”shadow-down-left” rounded_corners=”rounded-5″ icon_size=”large” icon_url=”https://e-prawopracy.pl/wp-content/uploads/2016/07/koperta-01.png”]Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: [email protected] [/otw_shortcode_info_box]
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
Napisz komentarz