Z uwagi na liczne zapytania osób odwiedzających mój blog postanowiłam udostępnić rzetelny poradnik na temat odwołania od decyzji ZUS, wraz z przykładowym wzorem owego pisma.
Pomoże Ci ono samodzielnie przygotować odwołanie, jeśli masz na to ochotę, chęci i czas.
Zanim zdecydujesz się samodzielnie przygotować tego rodzaju pismo, uważnie przeczytaj to co napisałam dla Ciebie poniżej (jak i w e-booku).
Są to informację pomocne w zrozumieniu konstrukcji odwołania oraz przyczynią się do jego sporządzenia w sposób jasny i zrozumiały.
Pamiętaj również, że możesz zwrócić się zawsze po profesjonalną pomoc w tym zakresie. Zaoszczędzić Ci to może wiele stresu i czasu.
Artykuł pierwotnie powstał w 2016 roku, jednakże cały czas jest aktualizowany. Wzór odwołania od decyzji ZUS został również zaktualizowany w czerwcu 2024r.
I. Przede wszystkim termin złożenia odwołania od decyzji ZUS
Odwołanie należy złożyć w ciągu miesiąca, licząc od daty doręczenia Ci decyzji odmownej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jest to – moim zdaniem – najważniejsza kwestia przy składaniu tego rodzaju pisma. Gdy spóźnisz się z wniesieniem odwołania, sąd odrzuci je.
Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że jeżeli przekroczenie terminu nie było nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się, sąd uwzględni odwołanie. Po co jednak generować dodatkowy problem.
Regułą jest złożenie/wysłanie pisma w terminie, a przypadki zwłoki (nawet usprawiedliwionej), jako wyjątek od zasady, powinny być przez sąd interpretowane ściśle, co nie zawsze będzie oznaczało, że podane przez Ciebie przyczyny opóźnienia będą uznane za wystarczające.
II. Forma odwołania od decyzji ZUS
Najczęściej odwołanie jest składane na piśmie tak jak we wzorze.
Istnieją jednak jeszcze jedna alternatywa: ustna – do protokołu sporządzonego przez właściwy Oddział ZUS lub do protokołu w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy albo w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania odwołującego się, czyli Ciebie.
III. Gdzie kierować odwołanie od decyzji ZUS?
Odwołanie (oczywiście pisemne) wnosisz do właściwego do rozpoznania sprawy, bądź właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania sądu za pośrednictwem organu rentowego, który wydał kwestionowaną decyzję.
ZUS będzie mógł zmienić w ciągu 30 dni swoją decyzję. Jeśli tego nie uczyni będzie musiał ustosunkować się do wskazanych przez Ciebie zarzutów, jak również przekazać akta Twojej sprawy sądowi. Tą odpowiedź ZUS, na Twoje odwołanie, otrzymasz dopiero z Sądu.
IV. Co odwołanie powinno zawierać?
Przykładową zawartość odwołania znajdziesz we wzorze zaproponowanym przeze mnie poniżej.
W tym miejscu jednak chciałabym – zwrócić Twoją uwagę – na ogólną konstrukcję odwołania oraz sprecyzowanie żądań.
Pismo rozpoczynasz oczywiście od tego, od jakiej decyzji się odwołujesz (podaj jej numer i datę wydania), ale poniżej wskaż zastrzeżenia co, do uzyskanej decyzji. Innymi słowy opisz w sposób zwięzły to, co nie podoba Ci się w stanowisku organu rentowego. W języku prawnym jest to przedstawienie tzw. zarzutów do decyzji.
Następnie podaj czego się domagasz. Są to wnioski odwołania, które najczęściej dotyczą zmiany decyzji, a czasem jej uchylenia.
Ponadto, masz prawo podać nazwiska świadków i prosić sąd o powołanie lekarzy jako biegłych.
Kolejną częścią Twojego odwołania będzie uzasadnienie.
To w nim opisujesz swoją sytuację. Podajesz np. jak długo chorujesz, co Ci dolega, przez jaki okres pobierałeś już rentę. Musisz też wyjaśnić, dlaczego Twoim zdaniem, decyzja ZUS jest dla Ciebie krzywdząca, niesprawiedliwa lub niezgodna z prawem.
Swoje stanowisko powinieneś poprzeć dowodami.
Następnie wyliczasz dokumenty, które załączasz. Przykładowo mogą to być zaświadczenia od lekarza prowadzącego i ewentualnie od innych specjalistów, którzy potwierdzą Twój stan zdrowia.
Na końcu odwołania składasz własnoręczny podpis.
V. Ile to kosztuje?
W tej kwestii mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Wniesienie odwołania od decyzji ZUS jest bezpłatne.
Ustawodawca postanowił, że strona wnosząca tego rodzaju pismo do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych nie ma obowiązku uiszczać kosztów sądowych.
Zwolnienie to ma charakter ustawowy i dotyczy wszystkich, którzy kwestionują otrzymane decyzje ZUS.
VI. Co się dzieje po złożeniu odwołania od decyzji ZUS?
ZUS ponownie analizuje sprawę na skutek wniesionego przez Ciebie pisma.
Może zdarzyć się taka sytuacja, że jeśli organ rentowy uzna odwołanie za w pełni słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. Wówczas sprawa będzie rozstrzygnięta zgodnie z Twoim wnioskiem i nie ma konieczności, aby ZUS nadał odwołaniu dalszy bieg.
Najczęściej jednak organ rentowy nie zgadza się ze stanowiskiem skarżącego.
W takiej sytuacji niezwłocznie, ale nie później niż w terminie 30 dni przekazuje komplet Twoich dokumentów wraz z odpowiedzią na odwołanie do sądu.
VII. Odwołanie od decyzji ZUS wzór – do pobrania za darmo
Kliknij w obrazek i pobierz wzór odwołania od decyzji ZUS:
Odwołanie od decyzji ZUS WZÓR
Jest to wzór odwołania, który musisz dostosować do swojej sytuacji.
Możesz to uczynić sam, jednakże pamiętaj, że osoba specjalizująca się w sporach z ZUSem pomoże Ci przedstawić Twoje racje najlepiej. Z profesjonalnym pełnomocnikiem będziesz czuła/czuł się po prostu bezpieczniej.
Decyzja jednak należy tylko i wyłącznie do Ciebie.
Jeśli zaś skorzystasz z wzoru od decyzji ZUS możesz (oczywiście nie musisz) docenić moją osobę i postawić mi kawę:
Jeśli wolisz szerszą pomoc z mojej strony, napisz do mnie wiadomość na adres mailowy: [email protected]
Napisz komentarz